Přejít na obsah

Nemocnice jsou těžce zadlužené, tvrdí Rath

zpět
16.12.2008

Mezi středočeským hejtmanem Davidem Rathem (ČSSD) a jeho předchůdcem Petrem Bendlem (ODS) pokračuje dlouhodobý spor o středočeské krajské nemocnice, jimiž jsou nemocnice v Benešově, Kladně, Kolíně, Mladé Boleslavi a Příbrami...

Bývalý hejtman Bendl se podle Ratha jen holedbal, že nemocnice jsou v dobrém stavu.

„Na nemocnici v Mladé Boleslavi váznou čtyři úvěry v celkové výši 120 miliónů, kolínská nemocnice je zadlužena částkou 173 miliónů korun, Kladno má úvěr skoro miliardu, Příbram skoro tři čtvrtě miliardy, kde je navíc úrok 6,7 procenta. Celkem to je tedy dluh zhruba 2,2 miliardy za vysokých úrokových sazeb,“ vypočítávalv pondělí na zastupitelstvu kraje Rath a uváděl další příklady špatného hospodaření středočeských nemocnic.

„Je normální koupit za X desítek miliónů kobaltový ozařovač, který teď leží v bednách a nikdo ho nevyužívá a není ho kam dát? Tohle jsou neuvěřitelné věci a doklady o hospodaření krajských nemocnic. Jejich hospodaření se kamuflovalo a jsem zvědav, jak to budete na státním zastupitelství, pane exhejtmane, vysvětlovat,“ řekl Rath.

Bendl se kritizovat nenechal

Bendl se ovšem nenechal kritizovat a pustil se do svého rivala se stejnou vervou. „Lžete tady, když říkáte, že jsem něco utajil o zadlužení nemocnic. Toto krajské zastupitelstvo odsouhlasilo úvěr pro nemocnice s tím, že kraj bude garantovat 85 procent splátek. Nikdo nic netajil, schválili to zastupitelé včetně sociální demokracie,“ uvedl Bendl a hájil investování a modernizaci pěti středočeských nemocnic.

„Můžete říkat cokoli, ale tak zadlužené nemocnice jako jsou dnes, to svět neviděl, realita je úděsná,“ namítal Rath.

Noví ředitelé nemocnic ovšem tak radikální nejsou. Peníze z úvěru utrácí nyní příbramská nemocnice na stavbu dvou nových budov a proti této dostavbě nic nenamítal ani Rathem vedenou krajskou radou dosazený nový ředitel nemocnice Stanislav Holobrada.

Stejně tak nový mladoboleslavský ředitel Josef Langr uvedl, že nemocnici přebírá v dobrém stavu a na plánech o dostavbě minulého vedení, které Rath nechal odvolat, nehodlá nic zásadního měnit. Plány na dostavbu se naopak výrazně mění v kladenské nemocnici.

Radek Plavecký, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Nemocnice jsou těžce zadlužené, tvrdí Rath

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nemocnice jsou těžce zadlužené, tvrdí Rath

Komentáře

dalších 8 komentářů
xyz Re:Akciové společnosti  | 17. 12. 2008 13:57

Melete hrušky a jabka dohromady, to že má nemocnice investiční úvěr neznamená, že nemůže mít vyrovnané hospodaření. Jde o to, jestli je schopna splácet splátky. Navíc úvěr za 6,7 % se mi nezdá moc. Soc dem, tady 8 let vládla a ročně měli schodek rozpočtu kolem 70-100 mld. korun, takže ti nás zadlužili absolutně nejvíc a to Rathovi nevadilo? Rath si vůbec nevidí do huby a jen mele nesmysly.

hana lik Re:ze zakona  | 16. 12. 2008 21:41

to snad není pravda...žvaníš a nic o tom nevíš..má ty svatá prostoto...JAKEŠ NA HRAD !

jiri k.k.k. ze zakona  | 16. 12. 2008 19:44

by na sebe zadluzena a.s. neschopna uspokojit veritele mela vyhlasit konkurs. Jak to s konkursy v teto zemi je, nas naucil soudce Berka. A levne koupit nemocnici? to je terno...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné