Nemocnice jsou v krizi: chybějí stovky sester

Titulní obrázek

Krize v českých nemocnicích narůstá. Zoufale chybějí sestry. V minulém roce scházelo v našich nemocnicích asi 750 sestřiček, letos v červnu už se toto číslo vyšplhalo na tisícovku. Zatímco nemocnice lákají sestry na vlastní motivační nabídky, ministr zdravotnictví Tomáš Julínek chce problematiku nedostatku sester řešit komplexně…

Ministr chce sestrám zvýšit plat a rozšířit jejich kompetence. Právě v kompetencích ale vidí sestry už dnes problém. Musejí prý dělat stále více práce než dřív. „Být zdravotní sestrou je čím dál těžší. Musíme se celoživotně vzdělávat, všechny kurzy si platíme samy. Máme v nemocnicích stále více povinností. A když si pak po všech náročných nočních i denních směnách vzpomenu, jaký mám plat, je mi z toho smutno,“ řekla Deníku Zuzana Štajerová, sestra na oddělení ARO.

S nedostatkem sester se potýkají nemocnice po celé republice, v krajských i okresních městech. Sestřičky chybějí v Karlových Varech, Liberci, Chebu, Kladně, Plzni a v desítkách dalších nemocnic. Snaží se proto nalákat sestry na motivační nabídky.

V Klatovech nabízí vedení nemocnice sestrám vzdělávací kurzy zdarma, Karlovy Vary lákají na vyšší plat. Ubytování pro nemocniční personál nabízí řada nemocnic. V Liberci chtějí dokonce při nemocnici otevřít školku pro děti zaměstnanců.

Sestry ale přesto z nemocnic daleko více odcházejí, než sem přicházejí. Minimální stavy sester v nemocnicích hlídají pojišťovny. Pokud by někde bylo sester příliš málo, je nemocnice nucena oddělení uzavřít.

„My jsme žádné oddělení zatím zavírat nemuseli. Snížili jsme například stavy lůžek a podobně,“ vysvětlila Zdeňka Marková, mluvčí Krajské karlovarské nemocnice. Podobně nebo hůř jsou na tom další nemocnice. Například Liberec uzavřel k 1. listopadu infekční oddělní.

Důvod? Je zřejmý, chyběli lékaři i sestry. Šancí pro nemocnice by mohl být zdravotnický personál ze zahraničí, zejména ze zemí na východ od nás. Od ledna začnou platit zelené karty a pracovní pohyb tak bude volnější a snadnější. Zatímco v jiných oborech, například v průmyslu, se pracovní síly z ciziny velice ujaly, zahraniční personál ve zdravotnictví u nás téměř nevidíme.

Ministerstvo vidí za nedostatkem sester i změny ve vzdělávání zdravotnického personálu. „Velká část absolventek oboru zdravotnický asistent dál pokračuje ve studiu a nenastupuje do zaměstnání,“ uvedl Julínek.

Šárka Škapiková, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!