Nemocnice jsou v šoku, musejí zapsat každou jehlu a tampon

V nemocnicích vypukly zmatky. Včera totiž vstoupila v platnost vyhláška ministerstva zdravotnictví, která má zabránit šíření případných nákaz v nemocnicích…

Lékaři a sestry podle ní musejí zapsat do pacientovy dokumentace každou injekční jehlu, tampon, náplast, kanylu či přístroj, který u něj použijí. Nařízení vychází z požadavků Evropské unie a přizpůsobuje praxi v českých nemocnicích evropským zvyklostem.

Opatření má chránit pacienty. Podle oslovených zdravotníků ale vyhláška zbytečně zatíží personál.

Majíli sestry a lékaři vše zapsat, vyžádá si to zřejmě zvýšení počtu pracovníků. Mnozí už dokonce vtipkují, že by nemocnice měly přijmout jakési “ zapisovače tamponů“.

Ministerstvo zdravotnictví už údajně rozeslalo vyhlášku nemocnicím, většina z nich však tvrdí, že nic takového nedostaly. Nařízení dostala ale například Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě.

“ Je to něco strašného. Musíme zapisovat na předtištěné papíry, kolik stojí například jeden steh, kolik stehů bylo použito, jejich cenu a další údaje. Na další formulář máme zapsat seznam přístrojů, které by mohly eventuálně poškodit pacienta,“ řekl jeden z tamních lékařů a dodal:

“ Je to neuvěřitelná byrokracie. Při nedostatku kvalifikovaných sester to považujeme za plýtvání jejich časem.“

“ Nic o tom nevíme, pokud měla vyhláška platit od prvního března, měli jsme ji dostat v předstihu, abychom se na vše mohli technicky připravit,“ uvedla hlavní sestra havířovské nemocnice Anna Tomečková.

Vedoucí lékař Územního střediska záchranné služby Moravskoslezského kraje a šéf České lékařské komory v Ostravě Dalibor Svrčina se netají tím, že netuší, jak se bude toto nařízení realizovat v praxi.

“ Osobně se domnívám, že už tak složitá práce zdravotníků bude dále ztížena dalšími administrativními úkony, které se mi zdají zcela přehnané až zbytečné,“ řekl Svrčina. Dodal, že z povinností lékařů a zdravotníků jasně vyplývá, že do pacientovy dokumentace musejí zaznamenat každý zdravotnický úkon včetně spotřeby materiálu.

“ A ten se teď bude zapisovat znovu?“ ptá se s důrazem Svrčina, kterého překvapuje, že ministerstvo zdravotnictví už tradičně řeší nejméně podstatné záležitosti místo toho, aby se zabývalo zásadními problémy.

“ Nedovedu si představit, že při záchraně života pacienta budu počítat a zapisovat stříkačky a tampony. Když to přeženu, může se stát, že budu mít pěkně všechno spočítáno a zapsáno, pacient mi však mezitím umře.“

Stejný názor má i chirurg havířovské nemocnice Martin Sedláček. I on se domnívá, že řešit by se měly úplně jiné věci.

“ Už nyní musejí sestry při příjmu pacienta spočítat všechny pacientovy osobní věci, tedy prstýnky, řetízky, peníze a další cennosti, což je samozřejmě zdržuje,“ připomenul Sedláček, který si neumí představit, že ve chvíli, kdy se bude rozhodovat o životě pacienta, budou lékaři počítat a sepisovat použitý zdravotnický materiál.

“ Na ministerstvu zřejmě předpokládají, že mezitím budeme na umírajícího volat, ať ještě chvíli počká. Připomíná mi to historku, kdy hasiči volají: Udržujte oheň, už jedeme,“ shrnul lékař.

Moravskoslezský deník

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz:

Uživatel: MUDr. Lenka Katila

JIž několik let pracuji ve Švédsku jako lékař a ještě nikdy jsem neviděla nikoho zapisovat použití té či oné jehly, natož pak tamponu. Připadá mi neseriosní namlouvat veřejnosti že podobná opatření jsou krokem k přiblížení se pravidlům Evropské unie. Jsou krokem k byrokracii, demagogii a znechucování práce celému zdravotnickému personálu v Čechách, který ještě má tu sílu onu práci vykonávat v danných podmínkách.

Uživatel: Alice Šlemendová

Mám dojem,že lékař má léčit.Úředník úřadovat a učitel učit.V současnosti jsme úředníky všichni,ale školy na to mají jen někteří. Proč si vždy bereme z okolí to méně podstatné. Napodobujeme americký způsob nakupování,chceme platit kartami a Policie by nejraději užívala PC v autech, ale kde na to vzít,když miliardy se topí v pokutách státu, dluzích a nepochopitelných investicích, které řadového občana zvedají ze židle nebo srážejí až k infarktu. Důchodci za celoživotní práci živoří těsně nad hranicí životního minima a ti, kteří celou tuto peripetii způsobili mají stále privilegia a dostatečné finanční zázemí. Snad Boží mlýny melou, ale jakým tempem? Lékaří nechť tedy léčí, učitelé učí a úředníci papírují. Podle svého nejlepšího svědomí a zodpovědně. Ať se to už hne k lepšímu. Byrokracii asi zabít nelze.

Ohodnoťte tento článek!