Nemocnice kvůli uzavření ordinací praktiků neposílí služby

Nemocnice se kvůli středečnímu protestu praktických lékařů a specialistů, kteří při něm uzavřou ordinace, nechystají posílit své služby.

Strakonická nemocnice ale zřídí speciální ambulanci. Na jihu Moravy někteří lékaři sice nebudou ordinovat jako v jiné dny, ale akutní případy ošetří. Petr Šonka za Koalici soukromých lékařů řekl, že ordinace neotevřou dvě třetiny praktiků, mimo provoz budou dopoledne na půl hodiny i některé lékárny.

Lékaři a lékárníci společně protestují proti návrhu úhradové vyhlášky pro rok 2018, která pro ně nepočítá s nárůstem plateb od zdravotních pojišťoven. Lékárníkům v něm chybí navýšení platby za vydání léku na recept, které bude podle nich po zavedení eReceptu komplikovanější.

Lékaři informovali pacienty o zavření ordinací s předstihem. Oznámení jsou na dveřích i webových stránkách ordinací a zdravotní sestry ruší objednávky. V urgentních případech se mají pacienti ve středu obrátit na nemocnici nebo na tísňovou linku 155.

Strakonická nemocnice vyčlení speciální ambulanci. Další jihočeské nemocnice dostaly doporučení, aby zvážily posílení provozu. „Žádného pacienta neodmítáme i přesto, že by měli s danou problematikou spadat k praktickému lékaři nebo specialistovi,“ řekla mluvčí krajského holdingu Jihočeské nemocnice Iva Nováková.

Větší nápor v nemocnicích čeká i Kraj Vysočina, ale mimořádná opatření podle hejtmana Jiřího Běhounka kvůli tomu nepřipravuje. Předpokládá, že nemocniční lékaři se o všechny pacienty dokážou postarat. Ambulance neposílí podle zjištění ani fakultní nemocnice v Plzni nebo krajské nemocnice v Klatovech, Domažlicích, Rokycanech a Stodě. Obdobně se k tomu staví i nemocnice v Ústeckém a Zlínském kraji.

„Urgentní příjem však běží neustále a v případě potřeby jsme na zvýšený počet pacientů připraveni reagovat,“ řekla mluvčí Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa Kateřina Amrichová. Stejně tak čtyři nemocnice, které zřizuje Zlínský kraj, budou podle mluvčí Dany Lipovské fungovat jako obvykle.

Ve Zlínském kraji stejně jako v Pardubickém, Plzeňském nebo Libereckém kraji se podle zástupců Sdružení praktických lékařů připojí k protestu většina praktiků. Zavřeno bude například také na poliklinice v Uherském Brodě a Vizovicích, řekl zlínský předseda Sdružení praktických lékařů Lubomír Nečas.

„Valná většina lékařů z (plzeňského) regionu protest podpoří,“ řekla členka představenstva oblastní České lékařské komory a praktická lékařka Anna Šeborová. Podle ní bude mít akce nejvýraznější podporu od roku 1989.

V Olomouckém kraji ve středu zavře ordinace zhruba 280 praktických lékařů. „Nevím o nikom, kdo by se nechystal zavřít,“ řekla krajská předsedkyně Sdružení praktických lékařů Jarmila Ševčíková, podle které je ve sdružení 80 procent praktických lékařů.

Většina praktiků zavře ordinace i v Královéhradeckém kraji. „Pokud bude mít někdo infarkt, zavolá si 155 jako kdykoli jindy. Pokud někoho bolí v krku, tak do čtvrtka na to neumře. V Královéradeckém kraji odhaduji, že se připojí k protestu 70 procent lékařů, může to být i více,“ uvedl předseda krajského sdružení praktických lékařů Petr Šubrt.

V Ústeckém kraji rozsah protestu není ještě známý, někteří jsou ale rozhodnutí ordinaci nechat ve středu zavřenou a upozorňují na to pacienty.

Na jihu Moravy se k akci připojí i jediný praktický lékař v Kobylí na Břeclavsku Tomáš Debef nebo lékařka Monika Veigendová v obci Mokrá-Horákov, kteří budou mít zavřeno, nicméně akutní případy ošetří. „Budeme poskytovat pouze první pomoc akutním případům, protože to bych nemohl svým ovečkám udělat,“ řekl Debef.

Částečné protestní uzavření plánují i další lékaři. Například pediatrička v Mánesově ulici v Říčanech u Prahy nebude ordinovat pouze dopoledne a dětská lékařka z tamní Černokostelecké ulice zavře ordinaci o hodinu dříve.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!