Nemocnice Kyjov má nedostatek krve, loni musela čtvrtinu kupovat

Nemocnice Kyjov na Hodonínsku má nedostatek krve. Loni uskutečnila 4000 transfuzí a asi čtvrtinu musela koupit. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí nemocnice Filip Zdražil. Nemocnice má v databázi 1300 dárců, ročně provede přes 3000 odběrů. Hledá nové dárce stejně jako další nemocnice. Některé si vystačí s krví samy, jiné se v případě nedostatku obracejí na okolní zařízení.

Podle Zdražila nemocnice přestává být soběstačná v zásobách krve a životně důležitou tekutinu musí nakupovat. „Například vloni jsme v naší nemocnici uskutečnili zhruba 4000 transfuzí, skoro 900 krevních konzerv jsme přitom museli nakoupit,“ řekla Stanislava Poláčková, vedoucí laborantka hematologického a transfuzního oddělení.

Nemocnice ročně provede až 3200 odběrů, ale počet každoročně klesá. „Populace pravidelných dárců stárne a nejpozději v pětašedesáti letech jsou dárci vyřazení, někteří ze zdravotních důvodů i dříve. Počet prvodárců přitom nenarůstá, dlouhodobě se drží okolo 200 lidí za rok,“ uvedla primářka hematologického a transfuzního oddělení kyjovské nemocnice Jitka Hovadíková Kujíčková.

Mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára řekl, že krve je obecně málo. Tato nemocnice ji ale nakupovat nemusí. Mezi její pravidelné dárce patří mimo jiné Městská policie Brno, Policie ČR, sportovní kluby, univerzity i firmy.

Soběstační se snaží být i v Břeclavi, kde loni provedli přes 3600 odběrů, řekla primářka hematologicko-transfuzního oddělení Renata Kelnarová. Podle ní je v registru nemocnice skoro 10.000 dárců.

Podle Zdražila chybí v celém Česku 100.000 dárců, aby byl ideální počet 400.000. I proto nemocnice odstartovala letákovou kampaň, která má za cíl oslovit prvodárce. Kampaň budou na vývěsních plochách i sociálních sítích šířit okolní města a obce.

Dostatek krve mají podle mluvčího Pavla Jajtnera ve Znojmě, kde je přes 4600 dárců. Dostačující počet dárců je i v Hodoníně, kde mají v seznamu přes 5700 lidí. V případě nedostatku je nemocnice kontaktuje telefonicky.

Dárcem může být zdravý člověk starší 18 let s hmotností nad 50 kilogramů. Nesmí to být chronicky nemocný člověk, HIV pozitivní nebo v minulosti s prodělanou žloutenkou. Není vhodný ani diabetik, alkoholik nebo narkoman.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!