Nemocnice Kyjov má nové CT za 42 milionů, zlepší péči o pacienty

Nemocnice Kyjov dnes slavnostně uvedla do provozu nový počítačový tomograf (CT) za 42 milionů korun.

Přes 30 milionů stál přístroj, zbytek peněz osmiletá záruka, řekl mluvčí nemocnice Filip Zdražil. Starý přístroj byl podle něj na hranici životnosti. Výhodou nového je rychlejší vyšetření, větší bezpečnost a přesnější diagnostika. Nemocnice ročně vyšetří na CT skoro 10.000 pacientů. Loni nemocnice získala novou magnetickou rezonanci za více než 30 milionů korun.

Původní přístroj sloužil devět let. „Místo aby prohlížel pacienty, sám byl stále častěji prohlížen revizními techniky. Opravy byly nákladné. Proto nemocnice usilovala o nákup nového zařízení,“ řekl Zdražil.

Sedmnáct milionů přispěl Jihomoravský kraj jako zřizovatel nemocnice, zbytek dala nemocnice. „Nový tomograf přináší pacientům rychlejší vyšetření a díky většímu rozlišení obrazu i přesnější diagnostiku. Lékařům umožňuje posoudit větší množství detailů a poskytuje větší jistotu při stanovování diagnózy nebo sledování reakcí na léčbu,“ řekla ředitelka nemocnice Danuše Křiváková. Díky novému přístroji by se mohl zvýšit počet ošetřených pacientů.

Přístroj je také šetrnější než jeho předchůdce. U některých typů vyšetření snižuje radiační zátěž pacientů až o 70 procent. „Rychlejší skenování můžeme uplatnit především při vyšetřeních srdce, kterým se na našem pracovišti chceme věnovat intenzivněji,“ řekl lékař radiodiagnostického oddělení Luboš Látal.

Přístroj funguje na principu rentgenového záření aplikovaného pod různými úhly. Jakmile záření projde vyšetřovanou oblastí, CT vyprodukuje data, která se zobrazí na počítači. „Umožňuje přesnější a rychlejší vyšetření jakékoliv části těla. Nejčastěji vyšetřujeme mozek z důvodu úrazu nebo mrtvice, ale také provádíme vyšetření břicha a hrudníku k detekci nádorového, případně zánětlivého onemocnění,“ dodal Látal.

Podle místostarosty Kyjova Antonína Kuchaře (Sedmadvacítka nezávislých) má v kraji takto kvalitní CT pouze Fakultní nemocnice u sv. Anny a na celé Moravě pak už jen Olomouc a Zlín.

Radiodiagnostické oddělení kyjovské nemocnice podle Zdražila využívají pacienti nejen z Hodonínska, ale také z Vyškovska, Uherskohradišťka, Kroměřížska a Prostějovska. „Spádová oblast pro vyšetření kyjovského CT tak čítá více než 300.000 obyvatel,“ dodal Zdražil.

Ohodnoťte tento článek!