Nemocnice Kyjov má nový laser, letos také opraví pitevnu

Nemocnice Kyjov pořídila nový laser na rehabilitační oddělení za čtvrt milionu korun. Zaplatila ho z finančního daru firmy Šroubárny Kyjov, sdělil mluvčí nemocnice Filip Zdražil. Kromě toho zařízení letos dostane skoro 30 milionů od Jihomoravského kraje na pořízení speciálního přístroje SPECT/CT a modernizaci pitevny.

Předešlý laser už nestačil požadavkům moderního lékařství. „Laserová terapie je přitom efektivní, bezpečná, jednoduchá a hlavně nenávyková. Princip léčby tkví v tom, že laserový paprsek nese energii, která se uvolňuje při prostupu tkáněmi a může být využita pro ošetření zanícené, pohmožděné nebo jinak poškozené tkáně,“ uvedl Zdražil.

To napomáhá hojení, odstranění otoku, snížení bolesti a obnovení funkce léčené tkáně. „Laseroterapii aplikujeme především k léčbě pohybového ústrojí, ale taky například na hojící se rány, jizvy, bércové vředy, opařeniny, nebo naopak na omrzliny i při léčbě akné. Významnou roli hraje laser také při léčbě tinnitu, tedy nepříjemného hučení v uších,“ uvedla primářka rehabilitačního oddělení Soňa Koenigová.

Ne vše se ale dá léčit pomocí laseru. Paprsek je nebezpečný například při nádorových onemocněních, horečnatých a krvácivých stavech nebo epilepsii. Nesmí se ozařovat také růstová chrupavka dítěte nebo děloha těhotné ženy. „Zakázáno je také ozařování sítnice. Každý pacient je proto v čase aplikace chráněný speciálními brýlemi,“ uvedla ředitelka nemocnice Danuše Křiváková. Laser loni zdravotníci v Kyjově použili asi osmsetkrát.

Kromě nového laseru chce letos nemocnice pořídit další přístroj SPECT/CT, který kombinuje nukleární a rentgenové vyšetření, což zlepšuje diagnostiku některých nemocí. Kraj na to jako zřizovatel dal 17 milionů korun, dalších devět poskytl na rekonstrukci pitevny.

Nemocnice Kyjov má nový laser, letos také opraví pitevnu
Ohodnoťte tento článek!