Nemocnice loni beze ztrát

Bez ztrát hospodařily v loňském roce nemocnice v Karlových Varech, Sokolově a Chebu. Chybějí jim však hotové peníze na účtech a nemají dostatek prostředků na investice…

Bez ztrát hospodařily v loňském roce nemocnice v Karlových Varech, Sokolově a Chebu. Vyplynulo to z informací uvolněného krajského zastupitele Jiřího Mutinského (ODS).

„Karlovarská nemocnice skončila v plusu 166 tisíc Kč, sokolovská 2,925 miliónu a chebská nemocnice uzavřela loňské hospodaření na nule,“ řekl Mutinský.

„Všechny nemocnice se loni potýkaly se stejným problémem, kterým byly platby od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP),“ uvedl Mutinský, který si ale pochvaloval, že rok po přeměně nemocnic na společnosti s ručením omezeným se jejich ekonomická situace dostala do uspokojující podoby.

Všechny tři nemocnice ale překročily plánované náklady. V případě Karlových Varů se zvýšily proti plánovaným 465,5 miliónu korun asi o 41,6 miliónu. Sokolovská nemocnice plánovala náklady 356,3 miliónu a zvedla je asi o 38,3 miliónu. Nejnižší překročení nákladů vykázal Cheb, kde byly původně plánované náklady ve výši 210,4 miliónu překročeny asi o 100 000 korun.

„Na překročení nákladů se nejvíce podílela spotřeba materiálu nebo platby za různé služby. Proti plánu se naopak podařilo snížit mzdové náklady,“ poznamenal Mutinský.

„Ukázalo se ale, že nemocnice nejsou schopné vytvářet prostředky rozšířené reprodukce, ale maximálně prosté reprodukce,“ uvedl uvolněný člen zastupitelstva.

Nemocnicím tak nezbývají finanční prostředky na investice. Celkový objem loňských ročních odpisů všech tří nemocnic dosáhl pouze zhruba výše 80 miliónů korun.

Podle Mutinského je velkým problémem nemocnic nedostatek hotových peněz na účtech. „Zvláště vstup do letošního roku vůbec nevypadal dobře. Až teď se situace trochu zlepšila. Nedostatek hotovosti bude asi největším problémem nemocnic v letošním roce,“ řekl.

„Už dnes je ale zřejmé, že se chebská nemocnice neobejde bez dotací. Je to dáno platbami VZP, které jsou v případě chebské nemocnice historicky nižší než u ostatních nemocnic,“ vysvětlil Mutinský.

Právo

REAKCE ČTENÁŘŮ

MUDr. Vratislav Kraus

Z toho co řekl pan Mutinský jasně vyplývá, že nemocnice lepších hospodářských výsledků dosáhly na úkor mezd zdravotníků! Je to jasný argument k tomu, aby se zabránilo nekontrolovanému tzv. privatizování, protože vede k okrádání zdravotníků a státu.

MUDr. Stříž

To ten pán Mutinskýto je třída! Ať skusí alespoň 24 hodin pracovat jako sanitář na chirurgii popř. interně. To tihle amatéři nemají ani zdání o tom jaká je zodpovědnost lékaře za léčení poruchy zdraví, až jednou to zakusí jako pacienti na vlastní kůži uvidí zač je toho loket. Vůbec se nedivím prim. MUDr. Jančovi, že se odhodlal k nedávným krokům. Chebští, vzpamatujte se. Tak šetřit na mzdách!! Jak je asi ten Mutinský ohodnocen? A za co? Za jakou práci? Za jakou kvalitu?

Ohodnoťte tento článek!