Nemocnice má být hotova ještě letos

Masarykova nemocnice by mohla být dostavěna ještě v letošním roce. Urychlené dokončení dostavby, na kterém se bude finančně podílet i stát, bude schvalovat Rada kraje v příštím týdnu, kdy rozhodne o schválení úvěru na 800 miliónů…

Ústecký kraj – Masarykova nemocnice by mohla být dostavěna ještě v letošním roce. Urychlené dokončení dostavby, na kterém se bude finančně podílet i stát, bude schvalovat Rada kraje v příštím týdnu, kdy rozhodne o schválení úvěru na osm set miliónů korun.

„Pokud Rada kraje tuto jedinou možnou variantu jak urychleně dokončit stavbu nemocnice schválí, bude to pro všechny znamenat především hodně práce. Ale příjemné,“ řekl včera ředitel nemocnice Jiří Madar. I kraj má zájem na urychleném vyřešení dostavby nemocnice, které navíc chybí několik špičkových a velmi důležitých přístrojů.

„Ze strany kraje budou učiněny takové kroky, aby se nikde nic zbytečně nezdrželo, protože občané si zaslouží tu nejlepší péči“, potvrdil zástupce hejtmana Miroslav Řebíček, který se osobně jednání o úvěru pro nemocnici na ministerstvu zdravotnictví zúčastnil.

Stavba nového nemocničního areálu začala již před rokem 1989 a v současné době se dokončuje poslední objekt, který měl být dokončen již před dvěma lety.

„Prodlužování termínu dokončení jen komplikuje poskytování kvalitní zdravotní péče našim pacientům,“ uvedl Madar s tím, že areál nemocnice Pasteurova je starý a již nevyhovující.

Vysoký úvěr se zavázal splácet stát ze svého rozpočtu s tím, že úroky z úvěru bude hradit sama nemocnice ze svých úspor.

„Vedení nemocnice tuto variantu zvažovalo velmi dlouho a dle ekonomické analýzy budeme schopni úroky pokrýt díky úsporám, které vzniknou po sestěhování dvou nemocničních areálů do jednoho,“ uvedl Madar.

V současné době chybí krajské nemocnici potřebné vybavení a na určitá vyšetření musí pacienty vozit. V rámci dokončení stavby se vybaví i velmi potřebnou technikou.

„V areálu bude zprovozněna magnetická rezonance, zařízení pro léčbu infarktu myokardu, CT a přístroj pro počítačově řízené operace mozku,“ doplnil Madar. Nemocnice bude velmi moderně vybavena a bude mít nové řešení příjmu pacientů.

Pokud vše proběhne bez problémů, s přesunem starého nemocničního areálu Pasteurova do nově dostavěného by se mohlo začít už v prosinci.

„Bude to složitý přesun, protože se bude stěhovat přibližně polovina nemocnice. Dle našich představ by areál mohl být přestěhován do července příštího roku,“

dodal ředitel Madar. Právě přeprava mezi dvěma areály nemocnice je finančně velmi náročná. Ročně tyto náklady přijdou na zhruba čtyřicet miliónů korun.

IVA GELETKOVÁ, Ústecký kraj, 5.6.2002

Ohodnoťte tento článek!