Nemocnice má nový CT přístroj, bude ho ale splácet pět let

V ústecké nemocnici slavnostně otevřeli nové pracoviště CT radiodiagnostického oddělení. Přístroj stál okresní nemocnici 18,5 miliónu korun. Jeho předchůdce sloužil deset let. O tom, že je potřeba počítačový tomograf vyměnit, vědělo vedení nemocnice už dva roky. Ústecká nemocnice žádala o pomoc ministerstvo zdravotnictví, nakonec je však nucena přístroj platit z vlastních prostředků…

Ústí n. O. – „Je to velký problém,“ konstatoval ředitel nemocnice Martin Procházka.

„Na řešení různého vybavení rentgenologických pracovišť v republice bylo na letošek původně uvolněno 900 miliónů korun. Postupně byla tato částka poslaneckými aktivitami snížena až na 90 miliónů korun, teď je ještě podstatně menší. Když si vezmeme, že tomograf stál osmnáct a půl miliónu korun, pak by v celé republice zbylo na dva až tři CT přístroje. Proto se ani nedivím, že na něj finance nebyly.“ Jak Martin Procházka dodal, nemocnici dvakrát navštívila komise ministerstva zdravotnictví, prošla si celé rentgenové pracoviště a s překvapením konstatovala, jakým zastaralým zařízením je vybaveno. Nicméně na nové nedá ministerstvo ani korunu.

Osmnáct a půl miliónu za CT přístroj je pro nemocnici velká zátěž, tuto částku však nemusí uhradit najednou, dodavateli ji bude splácet pět let.

„I tak je to měsíčně velká položka, kterou musíme platit,“ podotýká Martin Procházka. A to se navíc nemocnice musí vypořádat s další havárií, opět na rentgenovém pracovišti.

„Chybí nám jeden z přístrojů pro veškerá rentgenová vyšetření, takzvaná skiaskopická stěna. V tuto chvíli řešíme, kde letos vzít na přístroj za osmnáct miliónů korun,“ uvedl ředitel nemocnice. Tyto přístroje patří k velmi drahým, zdravotnické zařízení však potřebuje i jiné, méně nákladné. Nezbývá mu než doufat v pomoc sponzorů.

„Mám pocit, že řada firem je vstřícná, jsou však i takové, které ze zásady odmítají sponzorovat zdravotnictví. Říkají, že zdravotnictví je financováno státem a měl by se o něj postarat stát,“ líčí své zkušenosti Martin Procházka.

Vyšetření je rychlejší

Od roku 1992 do letošního roku prošlo radiodiagnostickým oddělením kolem 40 tisíc pacientů. Nový CT přístroj jejich vyšetření zrychlí.

„Přístroj umožňuje vyšetřovat prakticky všechny orgány v těle, nejčastěji vyšetřujeme mozek, páteř a páteřní kanál, pak orgány břicha, to znamená játra, slinivku i ledviny,“ vysvětlil primář oddělení Karel Nedvěd. Radiodiagnostika se velmi rychle vyvíjí. Podle primářových slov by ústecká nemocnice potřebovala do přístrojového vybavení v této oblasti investovat ještě 60 miliónů.

„V současné době máme vyřešen pouze CT přístroj. Pozadu jsme v oblasti klasických rentgenů, které jsou zastaralé, o jejich obměnu se snažíme už řadu let. Pak je to ultrazvuk, sice není tak tragicky starý, ale přece jen vývoj zase pokročil,“ vyjmenovává některé z potřeb oddělení Karel Nedvěd.

DANA POKORNÁ, Orlické noviny, 30.5.2001

Ohodnoťte tento článek!