Nemocnice má spasit záplata za 200 milionů

Dalších 200 milionů korun z našich peněz spolykají zadlužené nemocnice už tento týden: konkrétně po šedesáti milionech korun pražská Bulovka a Thomayerova nemocnice, 80 milionů pak brněnská “ svatá Anna“. Tyto tři nejzadluženější špitály by byly totiž ode dneška bez dodávek léků…

Tím ale posílání horentních částek na umoření dluhů neskončí. Už v pondělí chce ministr zdravotnictví David Rath poslat nemocnicím zbylých 150 milionů, které jim začátkem týdne slíbil.

“ Přemýšlíme, jestli ještě něco dostanou tyto tři nemocnice, nebo jestli zaintervenujeme u zbývajících tří nebo čtyř, které mají také nějaké finanční problémy,“ řekl Rath.

Jmenovat je ale nechtěl. Už v roce 2003 záplatovala vláda dluhy náplastí 3,5 miliardy korun. Po třech letech ale znovu narostly a jen fakultní nemocnice dluží dvě miliardy korun.

Oddlužit je znovu chce Rath ještě do voleb. Půlku najde prý ještě v rozpočtu ministerstva zdravotnictví: přestane se například investovat do oprav a staveb zdravotnických zařízení. Zbytek má sehnat ministerstvo financí. Proti oddlužování jen fakultních nemocnic vystoupili lidovci.

Deníky Bohemia

Ohodnoťte tento článek!