Přejít na obsah

Nemocnice má superdoktory. Desetina zvládá práci za dva

zpět
5.6.2012
lékař, chirurgové, operace
zvětšitlékař, chirurgové, operaceZdroj: www.artmedica.com.br

lékař, chirurgové, operace | Zdroj: www.artmedica.com.br

 

Zhruba padesátka lékařů z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady má v současné době tolik smluv, že jim to dá dohromady více než dva úvazky. Odhalil to personální audit, který v jednom z největších zdravotnických zařízení v Česku probíhá.

Ten také například ukázal, že si někteří lékaři vykazují práci v nočních hodinách, i když jen po telefonu radí méně zkušeným kolegům. Nebo chtějí proplatit hodiny, které tráví v soukromé ordinaci nebo učí na lékařské fakultě.

„Devět z deseti lékařů to nerespektuje, to znamená, že mají úvazek 1,0 ve vinohradské nemocnici a u fakulty 0,25. Tak by s obědem mělo jít o 10,5 hodiny. Všichni to dělají v rámci jedné pracovní doby a pacienti si stěžují, že na ně nemají lékaři čas,“ prohlásil ředitel nemocnice Marek Zeman.

Nové "píchačky" lékaři bojkotují

Dílčí výsledky byly pro vedení vinohradského zdravotnického zařízení tak zarážející, že se tu rozhodli zavést „píchačky“. Zavedení tohoto systému zároveň požadoval Státní úřad inspekce práce. „Lékaři jsou v nemocnici osm hodin, ale odpíchnou si například deset hodin. My nyní víme, že zhruba polovina z nich má paralelní úvazek na fakultě. A díky tomu jsme již některým doktorům odmítli hodiny navíc proplatit,“ řekl Aktuálně.cz personální ředitel Zdeněk Pastyřík.

Několik lékařů však nový elektronický systém bojkotuje a odmítá své příchody a odchody do nemocnice hlásit. „Nesou to hodně těžce, že je někdo kontroluje. Budeme jim posílat vytýkací dopis,“ dodává Pastyřík.

Na jeho slova reagují místní odboráři i zástupci lékařské komory kriticky. „Kdyby to mělo efekt, že se ukáže, kdo v té nemocnici skutečně pracuje a je vytížený, tak to mohlo mít nějaký význam. To se ale neděje,“ řekl chirurg vinohradské nemocnice Miloš Voleman, který je zároveň místopředsedou lékařských odborů. Mluvčí České lékařské komory Michal Sojka označil „píchačky“ za zbytečné. „Na šéfovi oddělení je, aby věděl, kde své lidí má. Stojí to jen peníze navíc,“ uvedl Sojka.

Lékař dělal jen kulichy

Podle Zemana průběžné výsledky auditu nyní ukazují, že více než dva úvazky vykazuje zhruba padesát z více než pěti set lékařů, kteří v nemocnici pracují. To znamená, že by každý měl pracovat denně více než šestnáct hodin.

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.


Komentovat článek: Nemocnice má superdoktory. Desetina zvládá…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nemocnice má superdoktory. Desetina zvládá…

Komentáře

další 4 komentáře
dell na pár facek  | 6. 06. 2012 19:28

Dvě věci jsou v článku na pár facek - jednak netuším, co je špatného na tom, že mně, nezkušenému mlaďochovi, radí někdo z domova a že to nedělá kvůli mým nebo pacientovým modrým očím, ale že to dostane zaplacené. Naopak je špatná standardní česká praxe, kdy konzultace dělá někdo zadarmo a sloužící se pak žinýruje mu zavolat. A druhá věc - pokud pan ředitel zavede píchačky ( u nás v nemocnici se o tom taky mluví), tak odmítám chodit v sedm píchnout a v půl čtvrtý odpíchnout, když v práce bývám od půl sedmý do šesti... Zajímalo by mě, jak se s tím vedení popasuje a jestli mi ty přesčasy zaplatí :)

Pepa Jsou i jiní pašáci  | 6. 06. 2012 19:23

Páni poslanci a senátoři toho zvládají daleko více.Kromě poslancování mají spoustu míst v dozorčích radách,jsou různými poradci,věnují se i svému povolání.Je pravda,že ve sněmovně často nejsou vidět!

Dr Neví....  | 6. 06. 2012 12:13

Zase stejný blá blá článek, kdy autor nemá představu, co je to vlastně u lékaře služba. Míchají se pak jabka s hruškama. Já mám úvazek 1,0 a v práci s 9 službama jsem 20 dnů x 8,5 hod, tj. 170 hodin plus 9 x 15,5 hod služeb tj 140 a celkem tedy 310 hodin v práci. Ale my to přece dobře víme, jen propaganda neví, co s tím....

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné