Nemocnice mají stále dluhy

Největším problémem zdravotnictví v moravskoslezském regionu je hospodaření krajských nemocnic. Ty totiž každoročně končí ve velkých ztrátách. Jenom za loňský rok je to 110 miliónů korun…

Nejvíce dluží opavská a havířovská

Naopak dobrou zprávou je, že záchranná služba funguje bez obtíží. S největšími dluhy se potýká Slezská nemocnice v Opavě. Ty dosáhly po lhůtě splatnosti ke konci minulého roku 117 miliónů korun.

„V žádném případě ji však nehrozí konkurs jako bruntálské nemocnici,“ tvrdil na včerejší tiskové konferenci náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Veverka (ODS).

Situace není růžová ani v havířovské a novojičínské nemocnici, kde závazky po lhůtě splatnosti dosáhly 36, respektive 21 miliónů. „U nich se však situace přece jen zlepšuje,“ podotkl Veverka.

Podle něj by ekonomické problémy neměli v žádném případě pocítit pacienti. „Situaci musí ředitelé zvládnout,“ uvedl Veverka. Ve frýdecko-místecké nemocnici se blýská na lepší časy.

„Její ředitel představil velmi propracovanou koncepci, jakou bych rád dostal od všech direktorů,“ poznamenal náměstek hejtmana. Ten je spokojen s hospodařením Nemocnice Krnov a Třinec-Sosna.

Kvůli vysokým ztrátám některých krajských nemocnic z nich hodlá hejtmanství udělat od od 1. ledna příštího roku obchodní společnosti. „Pacienti nesmí poznat, že nějaká změna nastala,“ zavázal se náměstek hejtmana.

Potěšující zprávou je, že záchranná služba funguje dobře. „Nemá žádné závazky,“ konstatoval.

Právo, Radim Kijonka

Nemocnice mají stále dluhy
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 1 hlas/ů