Přejít na obsah

Nemocnice málo spolupracují

zpět
10.2.2010
stetoskop, zdravotnictví, medicína
zvětšitstetoskop, zdravotnictví, medicínaZdroj: www.swinburne.edu.au

stetoskop, zdravotnictví, medicína | Zdroj: www.swinburne.edu.au

 

Veřejné projednávání Střednědobé koncepce zdravotnictví Pardubického kraje včera hostil zasedací sál krajského úřadu. Dokument by měl řešit budoucí směrování zdravotnictví v Pardubickém kraji, bohužel, v situaci, kdy neexistuje ani jednotná národní vize.

„Studie ukázala, že v Pardubickém kraji obecně je nízce platově ohodnocen zdravotnický personál, stejně tak máme i málo záchranářů a jejich počet plánujeme navýšit. Dalším problémem je podle nás také malá spolupráce některých nemocnic,“ uvedla krajská radní odpovědná za zdravotnictví Markéta Tauberová. Krajská koncepce zdravotnictví počítá i s větší možností centralizace. Ta by se měla týkat nákupu léků a zdravotnického materiálu. „Je to oblast, která může přinést dostatečné úspory na realizaci jiných investic do zdravotnictví. Kraj vypíše výběrové řízení na zpracování podrobného projektu organizace centrálních nákupů,“ uvedla Tauberová. Tuto myšlenku však zpochybnili přítomní lékaři s tím, že je zde příliš široký prostor pro možnou korupci a padlo i přirovnání k centralizovanému plánování a 'RVHP'. Stejně byl kvůli své nákladnosti kritizován i plán na vybudování Regionálního zdravotního informačního systému, který by měl pracovat s lékařskými daty.


Autoři

Jiří Sejkora, Regionální deník

Související články

10.11. V nemocnicích to znovu vře V nemocnicích to znovu vře
0 příspěvků

Komentovat článek: Nemocnice málo spolupracují

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Nemocnice málo spolupracují

Komentáře

další 2 komentáře
člověk buď tržní , nebo regulovaný napojením na stát a jeho centralizované řízení  | 10. 02. 2010 12:43

Proti centralizaci mohou vystupovat lékaři, kteří pracují už teď ,naprosto privátně, bez vazby na finance z pojištění a od vlastníků ZZ/město, stát/, oprávněně. Pokuď nadále jsou více méně v systému socialistického zdravotnictví , tak jejich argumenty o zlepšení řízení, vyhodnocení nákladovosti, rozdělení kompetencí a organizaci ZZ, jsou potom mimo účinnost něco v takovémto systému zlepšit. Nebo tedy tento systém rozbíjet chybama, které se kupí a kupí, se všemy důsledky potopení Titaniku.

Paleczech Kdo má pravdu?  | 10. 02. 2010 10:45

Centralizace nákupu je jistě velmi dobrá myšlenka a může ušetřit miliony korun ve zdravotnictví, které má peněz málo. Ale musela by proběhnout veřejná a transparentní soutěž a to je v naší překorumpované zemičce dost problém. Máme své Karlovarské losovačky. Takže kritiku lékařů chápu. Na druhé straně může jít také o to, aby se právě jim nesebrali vedlejší příjmy. Pravdy se v tom nedohledáš, jak pravil Vysockij.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné