Nemocnice: méně péče

Zdravotnická zařízení v Pardubickém kraji se obávají, že kvůli ekonomickým problémům budou muset omezit péči o své pacienty. Za zhoršující se finanční podmínky nemocnic může podle krajského radního pro zdravotnictví Josefa Janečka nová úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví…

Finanční problémy ve zdravotnicví se mohou promítnout do rozsahu péče o pacienty

Nemocnice by tak mohly některé pacienty odmítat nebo péči o ně odkládat.

Ředitelé musejí lidem přidat, a nedostali na to peníze

Úhradová vyhláška dovoluje zdravotnickým zařízením zvýšit výkony proti loňsku o tři procenta. Nemocnice však musejí povinně zvýšit platy zdravotnického personálu, aniž na ně dostaly přiměřeně více peněz.

„Výsledkem je rychle se zhoršující ekonomická situace všech poskytovatelů zdravotní péče a již evidentní snížení dostupnosti zdravotní péče pro chronicky, těžce a dlouhodobě nemocné občany,“ uvedl Janeček.

Podle něj budou mít finanční problémy zdravotnických zařízení dopad zejména na pacienty, kteří potřebují relativně drahé léky a zdravotnickou techniku. To se týká například lidí s roztroušenou mozkomíšní sklerózou, na duševně a onkologicky nemocné a těžce tělesně postižené. Omezením úhrad se také snižuje dostupnost lůžkové ústavní péče pro pacienty dlouhodobě nemocné a seniory.

„Pokud se úhradová vyhláška brzy nezmění a nezměkčí, budeme muset například na gerontologii nechávat některá lůžka neobsazená a péči, kterou plánujeme dlouhodobě, budeme omezovat,“ řekl ředitel pardubické krajské nemocnice Jan Feřtek.

Překročení limitů a nezaplacení výkonů podle něj hrozí nemocnicím zvláště u některých menších zaměstnaneckých pojišťoven. Pět nemocnic zřizovaných Pardubickým krajem se dlouhodobě potýká s nedostatkem peněz. Navýšení personálních nákladů těchto zařízení v letech 2005 a 2006 představuje podle Janečka téměř 200 milionů korun.

Dluhy? Asi 200 milionů

Na dvě stě milionů korun také Pardubický kraj loni v září spočítal celkové dluhy nemocnic v Pardubické kraji. Tehdy krajští zastupitelé odhlasovali, že si kraj vezme úvěr a dluhy nemocnic předtím, než je v polovině roku 2006 převede na obchodní společnosti, zaplatí.

Ze změny právní formy nemocnic ale v prosinci sešlo. Kraj se rozhodl počkat, jak bude vypadat nový zákon o zdravotnických neziskových organizacích, které chce mít z krajských nemocnic stát.

ČTK

Nemocnice: méně péče
Ohodnoťte tento článek!