Přejít na obsah

Nemocnice Milosrdných bratří v Brně slaví 270. výročí založení

zpět
15.11.2017
Nemocnice Milosrdných bratří Brno
zvětšitNemocnice Milosrdných bratří Brno
Autor: Harold

Nemocnice Milosrdných bratří Brno | Autor: Harold

 

Nemocnice Milosrdných bratří v Brně letos v listopadu slaví 270. výročí vzniku. Je to nejstarší bez přerušení fungující nemocnice na Moravě a po pražské Nemocnici na Františku druhá nejstarší v ČR.

Při příležitosti oslav včera otevřela zrekonstruovanou část lůžkového oddělení. Oprava stála 16,5 milionu korun. Umožní přesun 73 pacientů z léčebny dlouhodobě nemocných v lokalitě Červeného kopce, který je nedaleko nemocnice. Novinářům to řekl primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).

Ředitel nemocnice Josef Drbal řekl, že rekonstrukce druhého nadzemního podlaží, kde lůžka pro pacienty z Červeného kopce vznikla, trvala zhruba čtvrt roku. Nemocnice v posledních letech zrekonstruovala část prostor tak, aby vzniklo zázemí pro pacienty z léčebny dlouhodobě nemocných nacházející se mimo areál. Hladík uvedl, že pacienti by se měli přestěhovat před Vánocemi, nebo začátkem ledna.

Nemocnice Milosrdných bratří je příspěvkovou organizací města. Má 466 lůžek, z toho je 223 pro akutní zdravotní péči a 243 pro následnou zdravotní péči. V nemocnici pracuje 580 zaměstnanců a roční obrat dosahuje kolem 500 milionů korun. Krom toho je v nemocnici babybox, kam už lidé od jeho zabudování v listopadu roku 2005 odložili 16 dětí, po Praze druhý nejvyšší počet v zemi.

Nemocnici založil 15. listopadu 1747 moravský hrabě Jan Křtitel Leopold z Dietrichsteina. Na jeho pozvání přišli do Brna i řeholníci Hospitálského řádu sv. Jana z Boha - Milosrdní bratři, kteří pečovali o nemocné. Vznikl konvent s lékárnou a nemocnicí se 70 lůžky. Za tu dobu prošla nemocnice mnoha konstrukcemi a v souvislosti s historií měnila i své majitele.

Mezi konventem Hospitálského řádu sv. Jana z Boha - Milosrdných bratří v Brně a městem existuje smlouva o dlouhodobé spolupráci při využívání areálu nemocnice a samotná nájemní smlouva na dobu 20 let, která končí v příštím roce. Vznikne tak dokument, který bude definovat podmínky, za jakých budou město a konvent v areálu nemocnice působit. Předpoklad je takový, že nemocnici bude nadále provozovat Brno a konvent se bude starat o menší zařízení dlouhodobé následné péče o kapacitě 100 lůžek.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Nemocnice Milosrdných bratří v Brně slaví 270.…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné