Nemocnice mohou dosáhnout na peníze

Karlovarská krajská nemocnice (KKN) má šanci dosáhnout na část z 1,5 miliardy korun, které chtěla vláda původně rozdělit pouze mezi fakultní nemocnice v zemi. Podle náměstka karlovarského hejtmana a předsedy představenstva KKN Václava Larvy (ČSSD) to vyplynulo z jednání o podfinancování krajských nemocnic s premiérem Janem Fischerem a ministryní zdravotnictví Danou Juráskovou, kterou vyvolal karlovarský hejtman Josef Novotný (ČSSD).

„Jednání bude pokračovat,“ uvedl dále. „Týkat se bude už ale konkrétního zlepšení financování z 1,5 miliardy korun, které chtěla vláda původně rozdělit pouze mezi fakultní nemocnice,“ dodal Larva.
Na další jednání mají zástupci Karlovarského kraje (KK) přinést již rozpracovaný materiál, ze kterého by jasně vyplynulo, kde by bylo možné tyto finance použít. „Mohli bychom například peníze použít na zdokonalení diagnostických zařízení našich nemocnic,“ uvedl pro příklad Larva. „Peníze by ale mohly směřovat i do údržby či do investic, které plánujeme realizovat v chebské nemocnici,“ poznamenal. Vedení kraje podfinancování malých nemocnic ze strany státu kritizuje dlouhodobě. Poukazuje přitom, že fakultní nemocnice dostávají o třetinu více peněz než nemocnice regionální. Nelíbí se jim, že za stejné lékařské zákroky dostává KKN méně než státní fakultní nemocnice.

„Systém financování nemocnic je nedostatečný a nespravedlivý,“ uvedl Larva. „Ve dvojím způsobu financování nemocnic je jádro pudla,“ dodal Larva.
Podle krajského radního totiž mohou pak fakultní nemocnice lékařům i sestrám nabídnout vyšší platy, a proto jich je v bývalých okresních nemocnicích nedostatek. „Mohou si dovolit moderní přístroje a zaměstnancům nabízejí vyšší odborný růst. Malé nemocnice pak musí hrát roli neatraktivního sirotečka,“ podotkl Larva. „Cena běžné operace slepého střeva by měla být ve všech nemocnicích stejná,“ dodal.
KK podle něj nemá sám příliš možností, jak věc řešit. „My můžeme nadávat, ale řešit lze věc jedině systémově na úrovni celé republiky,“ poznamenal.
„Všechna dosavadní řešení byla ale krátkodobá,“ pokračoval. „Je třeba provést legislativní změny,“ uzavřel.

Ohodnoťte tento článek!