Nemocnice mohou postrádat 150 akutních lůžek

Kraj Vysočina by mohl převést ve svých nemocnicích asi 150 akutních lůžek na lůžka ošetřovatelské nebo rehabilitační péče. Zdravotní pojišťovny ale musí zaručit, že ušetřené peníze nemocnicím zůstanou na platy lékařů.

Kraj Vysočina zřizuje nemocnice v Jihlavě, Třebíči, Havlíčkově Brodě, Pelhřimově a Novém Městě na Moravě. Nemocnice disponují celkem 2 804 lůžky, z toho je 2 444 akutních a 360 ošetřovatelských.

Poměr by se podle hejtmana Jiřího Běhounka měl změnit ve prospěch lůžek následné péče. Počet akutních lůžek, u nichž kraj připouští možnost jejich přeměny na lůžka následné péče, se podle Běhounka jen mírně rozchází s počtem navrhovaným pojišťovnami. Ředitelé nemocnic podle něj v současném systému nejsou nijak motivováni k tomu, aby lůžka rušili nebo spojovali či převáděli na jinou péči. „Pokud z úhradové vyhlášky jasně vyplyne garantování peněz, nemocnice si fungování lůžek samy upraví.

Ředitelé i zřizovatelé nemocnic sami nejlépe vědí, kde jsou možnosti úspor,“ řekl Běhounek.
Kraj Vysočina investoval do svých nemocnic kolem 1,5 miliardy korun. V současnosti by podle Běhounka neměla být přímo ohrožena existence žádné z nich.

„Nikdy jsme však netvrdili, že ve všech nemocnicích musí zůstat všechna oddělení, která jsou tam dnes, v tom bychom se s ministerstvem shodli,“ řekl hejtman. Podle něj by bylo možné v průměru 30 lůžek v každé z nemocnic převést do společného lůžkového fondu. „Například pacienti z ORL by mohli ležet na interně nebo na chirurgii, kde by dostali běžnou péči. Špičkové výkony pravděpodobně na těchto pracovištích neudržíme,“ připustil Běhounek.

Například v pelhřimovské nemocnici nikdy nebylo oční nebo kožní oddělení. „Vždy tam ale v těchto oborech bez nejmenších problémů fungovala ambulantní péče, a když bylo potřeba, pacient ležel na chirurgickém nebo jiném lůžku. Pak to kvůli pojišťovnám nebylo možné,“ uvedl Běhounek příklad ze své lékařské praxe. Takový systém by podle něj mohl fungovat dál.

Ohodnoťte tento článek!