Nemocnice musí vrátit pojišťovnám 800 milionů korun

Některé nemocnice budou muset vrátit zdravotním pojišťovnám zhruba celkem 800 milionů korun z částek, které jim zálohově vyplatily za loňské druhé pololetí.
„Výsledkem jednání ministerstva je, že VZP nemá vyrovnané hospodaření….“

JIHLAVA – Některé nemocnice budou muset vrátit zdravotním pojišťovnám zhruba celkem 800 milionů korun z částek, které jim zálohově vyplatily za loňské druhé pololetí. Oznámila to ředitelka odboru matematických analýz VZP Marcela Ambrožová.

Přesná suma bude jasná až po uzavření vyúčtování, uvedla na jednání Asociace

českých a moravských nemocnic v Jihlavě.

Pojišťovny podle Ambrožové vyplatily nemocnicím vyšší zálohy podle vyhlášky ministerstva zdravotnictví. To je na základě předpokladu výběru pojistného zvýšilo o osm procent. Skutečnost je podle ní o tři procenta nižší.

„Výsledkem jednání ministerstva je, že VZP nemá vyrovnané hospodaření. Za rok 2002 překračuje její ztráta už dvě miliardy korun. Celý systém běží na úkor budoucnosti,“ řekla Ambrožová. Zálohy byly jednotně stanoveny pro všechny pojišťovny bez ohledu na změny počtu pojištěnců.


Rada asociace ředitelům nemocnic doporučila, aby u okresních soudů žalovaly pojišťovny, které jim v řádném termínu neplatí.

V dluzích se topí i nemocnice. Některým hrozí, že v létě nebudou mít na mzdy, ohrožena tak prý bude lékařská péče, zaznělo na jednání. Rada asociace proto ředitelům nemocnic doporučila, aby u okresních soudů žalovaly pojišťovny, které jim v řádném termínu neplatí.

„Součástí žaloby by měl být i návrh na vydání předběžného opatření soudu, spočívající v uložení povinnosti uhradit dlužné částky do tří dnů po jeho vydání,“ uvedl předseda asociace Jaroslav Přehnal. Této možnosti zatím žádné zařízení nevyužilo.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!