Nemocnice musí zaplatit 800 tisíc za smrt dítěte

Titulní obrázek

Brněnský krajský soud v pátek přiznal rodině Slavíkových z Havířova finanční odškodné ve výši 800 000 Kč za tragickou smrt jejich tříměsíční dcery Nely v brněnské Fakultní nemocnici. Odškodné vyplatí nemocnice, která se také musí omluvit rodičům za smrt dítěte. Nelu při běžné operaci doslova zaživa upálila vyhřívací poduška, na které dívenka při operaci ležela. Nemocnice už rodině vyplatila 700 tisíc, soud ale rozhodl, že je povinna zaplatit každému z rodičů Slavíkových dalších 400 tisíc korun…

Soudce Michal Ryška ale nakonec žalobě vyhověl jen z části. Manželé totiž původně požadovali odškodnění ve výši tří miliónů korun, po miliónu pro každého z nich a navíc i pro jejich pětiletého syna.

„Všichni cítíme, že to byla mimořádně traumatizující záležitost. Rodiče museli přihlížet umírání svého velmi malého dítěte. Přestože požadovali vyšší odškodnění, soud přihlédl k tomu, že dítě nebylo usmrceno úmyslně a stalo se tak při snaze mu pomoci. Odškodnění pro syna žalobců jsem zamítl, protože nebylo prokázáno, že by u něj došlo k mimořádnému traumatu, navíc i jeho nemocnice už odškodnila,“ vysvětlil soudce Ryška.

„Jsme spokojeni. Peníze jsou podružné. Hlavní pro nás je, že soud uznal odpovědnost nemocnice. Že smrt naší dcery nebyla jen náhoda,“ řekl po vynesení verdiktu Michal Slavík.

Nela měla hned po narození bulku na tváři. Lékaři proto doporučili rodičům, aby dítě vzali na léčení do Brna. Při běžném vyšetření byla Nela položena na vyhřívací podušce, která má udržovat stabilní teplotu. Jenže poduška hřála stále víc a víc, takže nebohé dítě nakonec po operaci skončilo s popáleninami druhého a třetího stupně na 40 procentech těla.

„Po operaci jsme z ní viděli jen oči a nos, jinak byla zabalená do obvazů a viděli jsme jen množství hadiček, které z ní vedly. Byl to šok, na ten pohled do smrti nezapomenu. Myslím, že nás vnímala, když jsme na ní mluvili, protože hýbala prstíčky. Sestry nám ale řekly, abychom na ni nemluvili, že by se mohla probouzet a musely by jí dát více uklidňujících prostředků,“ pokračoval otec.

Po patnáctidenním utrpení nakonec dítě na začátku dubna 2006 svůj boj o život prohrálo. „Když jsme se chtěli s dcerou rozloučit, přišel za námi jeden doktor a ptal se nás, jestli nemáme něco proti péči. Vůbec jsem nevěděl, co mu na tak stupidní otázku říci,“ dodal otec.

Příkaz ministerstva: podušky nepoužívat

„Nejvíc se mě dotýká, co vytáhla právní zástupkyně nemocnice i dnes u soudu, že dcera byla nemocná. Dcera byla přijata zdravá, vnímavá, o tom, že má nějakou nemoc, nikdo nevěděl. I kdyby měla rakovinu a měla na ni umřít za den nebo dva po operaci, tak se to nemělo stát takto. Přístup nemocnice mi v tomto ohledu nepřipadá vhodný,“ prohlásila matka dítěte. Lékaři totiž při operaci zjistili, že Nela trpěla těžkou léčitelnou rakovinou.

Právní zástupkyně nemocnice uvedla, že vyčká písemného vyhotovení rozsudku. Nevyloučila, že nemocnice bude požadovat náhradu škody po distributorovi podušek firmě Biomedica.

U soudu totiž vyšlo najevo, že podušky zřejmě byly pro pacienty nebezpečné. Po tomto případu ministerstvo zdravotnictví vydalo příkaz 15 nemocnicím podušky nepoužívat.

Petr Kozelka, Právo

Ohodnoťte tento článek!