Nemocnice může čekat změny

nemocnice, chodba, pacient, sestra

Personální propojení špitálů v Rychnově nad Kněžnou a Náchodě přinese podle nového ředitele výhody oběma.

Rychnov nad Kněžnou Rychnovská nemocnice je v očekávání, co jí přinese personální propojení se špitálem v Náchodě. Po dvou letech se totiž rozloučila s dosavadním ředitelem Lubošem Mottlem. Vystřídal ho Miroslav Vávra, který nadále povede i náchodskou nemocnici. Ten své další kroky nechce předjímat až do detailního zmapování situace.

„Blíží se konec roku a budou nás čekat uzávěrky. Je nutné provést hloubkové analýzy, které nám řekne něco o tom, jak fungují jednotlivá oddělení. Teprve pak bude možné přinášet návrhy na konkrétní řešení. To zabere první pololetí příštího roku, takže nelze čekat, že k nějakým podstatným změnám dojde od 1. ledna,“ objasnil Miroslav Vávra.

Už nyní je ale jasné, že personální propojení je základem užší spolupráce mezi oběma ústavy. Ty by se měly doplňovat poskytovanými službami i zdravotnickým materiálem. Další angažmá bývalého ředitele ještě není zcela jasné,ale s největší pravděpodobností bude nadále působit v krajském zdravotnictví. „Zvažuji nabídku, kterou jsem v těchto dnech dostal, a určitě chci zůstat v oboru vzhledem k dosavadní bohaté praxi,“ uvedl Luboš Mottl, který vystudoval lékařskou elektroniku na ČVUT.

Podle slov Jany Třešňákové, která má na starosti krajské zdravotnictví, se jedná o funkci v informačních technologiích ve Zdravotnickém holdingu kraje. „Luboš Mottl krajské nemocnice dobře zná a rozhodně to místo nebylo vytvořeno pro něj. Doposud jsme tyto služby kupovali u dodavatele,“ uvedla krajská radní.

Odvolání z funkce nebylo pro Luboše Mottla až takovým překvapením, jelikož tato možnost byla delší dobu diskutována. Se svým působením v ředitelském křesle je spíše spokojen. „Hospodaření se z roku na rok stabilizovalo a nemocnice je připravena na vyjednávání o nových smlouvám s pojišťovnami. Ústav disponuje stabilními lékařskými týmy a narovnaly se některé dílčí problémy, takže nemocnice bude dobrým partnerem pro Náchod vzhledem k tomu, co tamní zdravotnické zařízení čeká,“ vyjmenoval Luboš Mottl.

Za nevyřešený problém považuje to, že se nepodařilo zajistit lepší financování ze strany zdravotních pojišťoven. Nicméně nový ředitel situaci za až tak stabilizovanou nepovažuje. „Musíme garantovat budoucnost tohoto zařízení tak, aby nebylo ohroženo plnění závazků vůči dodavatelům. Poskytuje totiž služby na spádovém území, které není zrovna nejmenší,“ krotí přílišný optimismus Miroslav Vávra.

Oba ředitelé se shodují v tom, že personální propojení je krok správným směrem. „Jednotné vedení bude mít jednotný pohled na řešení problémů,“ uvedl Luboš Mottl. „Například iktové centrum, poskytující péči při mrtvici, v Rychnově chybí. V tom ho Náchod doplní. Stejné je to i s jinými službami a materiálem, které nebude muset jedna nebo druhá nemocnice nakupovat mimo Zdravotnický holding,“ dává mu za pravdu jeho nástupce.

Nový ředitel považuje snahu o plošné rušení lůžek za diletantismus. „V Náchodě jsme zrušili 350 lůžek, ale jsou i nemocnice, které změny neprovedly. Je nutné vést konkrétní diskusi,“ dodal Miroslav Vávra.

Ohodnoťte tento článek!