Přejít na obsah

Nemocnice MZ připraveny na krizi, audit stvrdil dobré hospodaření

zpět
30.9.2009

Státní nemocnice by podle ministryně zdravotnictví Dany Juráskové měly zvládnout ekonomickou krizi. Ministryně novinářům řekla, že dobré hospodaření fakultních nemocnic a dalších zařízení, jež ministerstvo řídí, stvrdil nezávislý audit. Podstoupilo ho 15 ze zhruba dvou desítek ministerských zařízení. Podle Juráskové nemocnice nejsou zadlužené, ale naopak mají přebytek téměř miliardu korun...

„Zatímco před třemi lety byly přímo řízené nemocnice v propadu 966,7 milionu korun, nyní mají přebytek 893,7 milionu korun,“ upřesnila.

Podle Stanislava Fialy z Asociace českých a moravských nemocnic, sdružující menší a krajská zařízení, přispělo k dobrým výsledkům fakultních a velkých nemocnic to, že jim zdravotní pojišťovny lépe platí za léčení. „Nepřísluší nám hodnotit jejich hospodaření, nicméně jistě k němu mohl pomoci úhradový mechanismus poslední tři roky, který zvýhodňuje velké nemocnice,“ řekl Fiala ČTK.

Z nezávislé analýzy, kterou zadalo ministerstvo, podle Juráskové vyplynulo, že státní nemocnice již nejsou zadlužené podniky, ale fungující a kvalitně hospodařící instituce, které jsou připraveny odolávat ekonomické krizi. I když ministerstvo nemůže podle Juráskové zaručit, že se krize nějakým způsobem neprojeví, protože nikdo nezná dopředu její hloubku, očekává, že nemocnice krizi zvládnou.

Z 15 hodnocených nemocnic měly podle prvního náměstka ministryně Marka Šnajdra problém se splácením dluhů starších jednoho roku pouze dvě - pražská Fakultní nemocnice Bulovka a brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny. Brněnské zařízení však už dluhy srovnalo a na Bulovce nový management spěje podle Šnajdra ke stejnému cíli.

Šnajdr označil za úspěch především to, že i když stoupla ekonomická stabilita všech hodnocených nemocnic, neklesla dostupnost, struktura ani kvalita poskytované zdravotní péče. Také průměrné platy všech zaměstnanců rostou, uvedl.

Jedním z důležitých ukazatelů dobrého stavu nemocnic je objem investovaných prostředků na výstavbu a nákup nové zdravotnické techniky.

„Zatímco v roce 2005 proinvestovaly jednotlivé přímo řízené nemocnice a zdravotnická zařízení přibližně 3,5 miliardy korun, loni to bylo již téměř 5,7 miliardy, přičemž ministerstvo podpořilo tyto investice zhruba třemi miliardami korun,“ upřesnila ministryně.

Průměrné platy v tomto období stouply zhruba o pětinu, konkrétně o 21,6 procenta. Před třemi lety byl průměrný plat lékaře přímo řízených nemocnic 45.000 korun a zdravotní sestry 20.000 korun. Do současnosti stoupl u lékařů v průměru na 56.000 korun a u sester na 27.000 korun. Tradičně nejvyšší platy mají zdravotníci v pražské Nemocnici Na Homolce, kde lékaři mají měsíčně téměř 80.000 korun a sestry zhruba 32.000 korun.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Nemocnice MZ připraveny na krizi, audit stvrdil…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nemocnice MZ připraveny na krizi, audit stvrdil…

Komentáře

dalších 12 komentářů
Re:Re:No,No  | 1. 10. 2009 09:33

Co jsem slyšel je to různé, např. na chíře šli vši lék na úvazek 0,9 aby nikoho propustit nemuseli a na interně kde prý dalo výpověď cca 13 lék s tím problém není. Nadimároš je znám široko daleko svou brilantní personální politikou :o)

Kony Re:Re:propaganda jako za komunistů  | 1. 10. 2009 08:28

Ano,svoboda slova a anonym.Mám info od kolegy,že se někde na zdn vyjadřoval kdysi kriticky k ZP.Pak mu pojišťovna vysvětlila,že nemá pravdfu.Od toho okamžiku začal psát pod nicke,.Mimochodem pěkně obsáhlý popis koncepce PL na webu SPL.Nádhera.Je tam i odkaz,kam připomínkovat.Však k naprosto vyčerpávajícímu(čtenáře i látku)textu se toho už moc připomínkovat nedá.Akorát ty finance soudruzi minuli.No,já myslím,že tím měli začít.Potom by toho napsali ještě mnohem více a bylo by to opravdu čtivé.Takž:vzhůru dobře hospodařící MZd a SPL,vstříc lepším zítřkům!proč ne např:SPL dobře hospodaří,praxe stále nepotřebují na provoz významnějšího kapitálu.

Igor Mazoch Re:propaganda jako za komunistů  | 1. 10. 2009 06:28

Ano,zaplaťpánbůh. Tolik anonymů, jako v posledním roce, jsem na zdravotnických webech dvacet let neviděl. Že by fungovalo podvědomí? Jinak k tématu. V posledním měsíci jsem navštívil dvě fakultní nemocnice. Ta okna by fakt chtěla vyměnit. Únik tepla musí být strašný. K tomu fasády, parapety, vnitřní sítě....

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné