Nemocnice Na Bulovce má nový lineární urychlovač k léčbě rakoviny

Nový přístroj, který dokáže ozářit zhruba 60 pacientů denně, stál 54 milionů korun. Další dva urychlovače, které v ústavu používají, by měly být vyměněny v nejbližších letech…

PRAHA – V Ústavu radiační onkologie Fakultní nemocnice Bulovka byl uveden do provozu lineární urychlovač nové generace, který bude sloužit k léčbě nádorových onemocnění. Přednosta onkologické kliniky a zároveň přednosta ústavu Luboš Petruželka včera řekl, že přístroj umožní ozařovat pacienty šetrněji a účinněji.

Lze s ním proto aplikovat vyšší dávku záření, která dokáže úplně zlikvidovat nádorové ložisko. Léčba bude také bezpečnější a příjemnější, podotkl přednosta.

Nový přístroj, který dokáže ozářit zhruba 60 pacientů denně, stál 54 milionů korun. Další dva urychlovače, které v ústavu používají, by měly být vyměněny v nejbližších letech.

Ústav radiační onkologie se zabývá komplexní nechirurgickou léčbou nádorů dospělých pacientů, to je radioterapií, chemoterapií, hormonální léčbou a bioterapií.

Rakovinou je podle údajů zdravotníků ohrožen každý čtvrtý Čech. Zhruba polovina pacientů se zhoubnými nádory se v průběhu onemocnění podrobuje léčbě zářením. Zvyšuje se počet případů rakoviny zachycené v časném stádiu. To znamená, že se zvyšuje počet zhoubných nádorů léčených operativně nebo v kombinaci s ozářením, případně pouze ozářením.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!