Nemocnice Na Homolce pomohla českým turistům na Srí Lance

Necelých 24 hodin po pustošivém zemětřesení a řádění vln tsunami vyslala Česká republika do postižené oblasti tři lékaře, specialisty na traumatické a posttraumatické stavy, aby poskytli kvalifikovanou pomoc turistům z České republiky a Evropské unie…

Dva z těchto lékařů, psychologa PhDr. Martina Kořána, CSc., a chirurga MUDr. Stanislava Černohorského, delegovala Nemocnice Na Homolce a spolu se Všeobecnou fakultní nemocnicí a Fakultní Thomayerovou nemocnicí poslala i 12 beden zdravotnického materiálu a léků.

Veškerý servis včetně ubytování lékařů na Srí Lance zajistily České aerolinie, které zároveň zdarma přepravily domů české turisty i turisty z Evropské unie.

„Byli jsme na místě jako první z Evropy a mezi prvními z celého světa, např. dříve než Japonci, kteří to měli k místu neštěstí nesrovnatelně blíže,“ chválí českou pohotovou pomoc PhDr. Kořán a MUDr. Černohorský a přiznávají, že i když měli obavy z předpovídané další vlny zemětřesení, neváhali ani chvíli.

Oba mají s podobnými misemi bohaté zkušenosti, dr. Černohorský působil 2,5 roku v Africe a dr. Kořán se dlouhodobě věnuje vojákům vracejícím se z válečných konfliktů a misí.

„Hlavním úkolem na Srí Lance bylo ošetřit zraněné české turisty a turisty z Evropské unie a nabídnout jim následnou péči po návratu domů,“ přibližuje cíl české humanitární mise dr. Kořán.

Při lokalizaci zraněných a postižených turistů lékaři využívali informací české konzulky Ireny Blehové a Petra Šmejkala z konzulárního odboru MZV ČR, kteří měli seznamy osob přepravených na Srí Lanku prostřednictvím ČSA a zjišťovali ubytování postižených a zraněných českých občanů v různých hotelech po celém Colombu.

Lékaři se pak za těmito zraněnými dopravovali taxíkem. Další pomoc poskytovali lékaři v prostorách hotelu, ve kterém byli ubytováni, a také na letišti v Colombu; komplexně ošetřili 52 zraněných osob a dalším asi 150 lidem podali léky.

Mezi nejběžnější zranění patřily infikované tržné rány, pohmožděniny a řezné rány od skla. „Taková zranění se zahojí za dva týdny, lidé by však neměli podceňovat hloubku prožitého psychického traumatu, které je může následně trápit i několik let,“ varuje dr. Černohorský.

Ministerstvo zdravotnictví proto zveřejnilo na svých internetových stránkách seznam psychologů, na které se lidé mohou obracet pro odbornou pomoc.

„Je důležité podchytit psychické následky prožité události dříve, než se rozvinou ve vážnější problémy. Příbuzní a blízcí lidí, kteří katastrofu prožili, by jim měli naslouchat a v případě nějakých změn v jejich chování, náladě či způsobu života je přivést k odborníkovi,“ radí dr. Kořán.

www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!