Nemocnice na Karlovarsku zatím hospodaří dobře

Přestože ani jedna ze tří nemocnic Karlovarského kraje neskončila podle výsledků hodpodaření za první čtvrtletí roku ve ztrátě, tento údaj není pro celoroční hospodářský výsledek vůbec směrodatný. „Není to ani dobrá, ani špatná zpráva. Koncem roku uvidíme,“ uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Petr Horký…

Podle dalších informací náměstka Horkého vytvořila karlovarská nemocnice zisk ve výši necelých devět milionů korun, sokolovská asi 5,6 milionů korun. Pouze nemocnice v Chebu hospodařila v prvním čtvrtletí letošního roku se ztrátou 1,7 milionů korun.

Horký však informoval, že příčinou tohoto výsledku není špatné hospodaření, ale účetní operace.

„Chebské nemocnici byl převeden movitý majetek v hodnotě kolem 25 milionů korun. Po přecenění byl jednorázově odepsán,“ řekl Horký.

Podle jeho dalších slov by bez této účetní operace skončilo hospodaření chebské nemocnice na nule.

Hospodářské výsledky nemocnic v Karlovarském kraji jsou výsledkem lednové transformace z původních příspěvkových organizací na společnosti s ručením omezeným.

„Po transformaci se začalo vlastně od nuly, protože veškeré dluhy z minulosti zůstaly na vrubu bývalých společností s ručením omezeným a budou nyní administrativně zlikvidovány,“ vysvětluje náměstek Horký.

Dobré hospodářské výsledky v nemocnicích, které dříve měly problémy (karlovarská nemocnice se do ztráty nedostala nikdy), jsou podle Horkého výsledkem správné transformační strategie.

Pohyb peněz v nemocnicích je mnohem pečlivěji kontrolován a zvažován, zdůrazňují se úspory ve všech oblastech. „Další zadlužování si zařízení nemohou dovolit,“ dodal Horký.

Plzeňský deník

Ohodnoťte tento článek!