Nemocnice na odpis?

Pouze dvanáct nemocnic a zdravotnických zařízení v Moravskoslezském kraji fiuruje zatím v zákonu o neziskových nemocnicích, který minulý týden schválila Poslanecká sněmovna díky hlasům ČSSD a KSČM…

Tato zařízení budou mít automaticky nárok na smlouvy se zdravotními pojišťovnami a vytvoří tak, pokud zákon vstoupí v platnost, základní síť lůžkových zdravotnických zařízení. Z devíti krajských nemocnic zde chybějí nemocnice v Bílovci a Vítkově.

„Samozřejmě nám vadí, že by naše dvě nemocnice nebyly zařazeny do veřejné sítě. Zákon s Vítkovem a Bílovcem nepočítá, a to ohrožuje dostupnost péče pro občany v těchto oblastech, tedy zhoršuje kvalitu zdravotní péče,“ řekl hejtman Evžen Tošenovský ( ODS) a dodal, že kraje připravují vlastní verzi zákona o neziskových nemocnicích.

V seznamu nejsou ani soukromá zařízení jako například Hornická nemocnice v Karviné, nebo Vítkovická nemocnice v Ostravě a nemocnice v TřinciPodlesí, které vlastní společnost Euromednet.

Pokud se do dvou let nestanou neziskovkami, hrozí jim, že zaniknou. Pokud by totiž nezískaly smlouvy s pojišťovnami, pacienti by museli za neakutní péči platit.

„Zákon ještě neplatí a jeho návrhy procházejí různými změnami. Dokud nebudeme znát podrobné znění zákona, nemůžeme ho nijak komentovat. Až se s ním seznámíme, pak vyvodíme závěry,“ uvedla mluvčí společnosti Euromednet Simona Součková.

V seznamu je také Městská nemocnici v Bohumíně, která byla začátkem loňského roku převedena na akciovou společnost. Pro její převod zvedl ruku jak starosta Bohumína a místopředseda ústředního výboru ČSSD Petr Vícha, tak jeho stranický kolega a ředitel ostravské fakultní nemocnice Svatopluk Němeček.

„Formu akciové společnosti považuji za mnohem lepší, než je příspěvková forma,“ řekl Vícha s tím, že v případě bohumínské nemocnice se nemůže stát, že by ji někdo vytuneloval, protože všechny akcie vlastní město.

Na dotaz, proč tedy ČSSD osočuje ODS z možného tunelování krajských nemocnic coby akciovek, když kraj tvrdí totéž, tedy, že bude v krajských nemocnicích stoprocentním vlastníkem akcií, Vícha neodpověděl a řekl: „Zákon o neziskových nemocnicích není bez chyb, proto je třeba ho doladit,“ dodal.

O osudu nemocnic musí ještě rozhodnout Senát a prezident. ODS počítá s tím, že zákon nepodpoří.

Moravskoslezský deník

Nemocnice na odpis?
Ohodnoťte tento článek!