Nemocnice: Na růst platů a mezd musí vláda dát peníze

peníze, peněženka

Na desetiprocentní růst platů a mezd musí dát vláda nemocnicím peníze. Shodli se na tom zástupci nemocnic s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD). Zaměstnancům mají přidat všechny nemocnice, státní, akciové společnosti i soukromé. Peníze cíleně rozdělí úhradová vyhláška, řekl po jednání novinářům ministr.

„Pokud skutečně má být zrealizováno rozhodnutí koalice o desetiprocentním navýšení platů v lůžkových zdravotnických zařízeních, tak je potřeba, aby stát velmi výrazně zvýšil platbu za státní pojištěnce. Náš minimální odhad je na čtyřech miliardách korun, jinak by to muselo jít na úkor péče pro pacienty, což si neumím představit,“ řekl ministr.

Pokud by měly nemocnice dostat peníze i na další rozvoj, je požadovaná částka vyšší. Němeček navrhuje pro příští rok růst odvodů státu za každého z téměř šesti milionů státních pojištěnců, což jsou děti, důchodci či nezaměstnaní, na 1007 korun. Systém by tak získal navíc 9,88 miliardy korun.

Státní nemocnice letos po zvýšení odvodů státu tabulkové platy zvýšily, aniž omezily osobní ohodnocení či odměny, řekla za Asociaci nemocnic, která sdružuje 20 státních nemocnic, ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská. Pokud by stát na navýšení platů od ledna 2017 neposlal v odvodech peníze, zvýšily by se sice opět tarify, musely by se ale omezit motivační složky platu, dodala.

Pokud se mají zastavit odchody lékařů a sester z nemocnic, musejí zaměstnanci dostat perspektivu, řekl za Asociaci českých a moravských nemocnic, sdružující na 120 regionálních nemocnic, Stanislav Fiala. Vláda by se podle něj měla zavázat, že v dalších třech letech stoupnou platy vždy o deset procent. Němeček k tomu doplnil, že navrhuje valorizaci odvodů státu, která by toto zajistila.

Ve fakultních a státních nemocnicích ministerstvo navýšení platů nařídí, v krajských nemocnicích by ho mělo zaručit memorandum, které chce premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podepsat s kraji. V soukromých nemocnicích, pro něž nejsou závazné tarify ani krajské memorandum, bude navýšení zajištěno cestou úhradové vyhlášky, peníze budou poslány cíleně pro každého zdravotnického pracovníka, dodal ministr.

Zástupci nemocnic probrali dnes s Němečkem také plán kroků do roku 2017, kterými by vláda ještě do konce svého funkčního období zdravotnictví stabilizovala. Opatření by měla vést k tomu, aby stoupl zájem o práci ve zdravotnictví. Zjednodušit se má postgraduální vzdělávání lékařů i sester, omezit se má nynější přebujelá administrativa. K řešení administrativy vznikne do poloviny května pracovní skupina.

Ohodnoťte tento článek!