Nemocnice na Vysočině budou mít jednotný informační systém

Ilustrační foto, počítač, ehealth

Všechny nemocnice zřizované Krajem Vysočina by mohly mít do dvou až tří let jednotný informační systém. Důvodem je zastaralost současných nemocničních informačních systémů a rychlý rozvoj informačních technologií spojený se zaváděním nových elektronických prvků ve zdravotnictví, jako jsou například eRecepty, eNeschopenky a podobné systémy.

Novinářům to řekl hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD).

Pořízení nového nemocničního informačního systému dnes schválili krajští radní. „Jednotný nemocniční informační systém je nutný, aby nemocnice mohly v následujících letech dobře reagovat na změny při zavádění nových elektronických systémů. Podmínkou je, že nejdřív budou pořízeny koncové počítače pro lékaře a sestry ve všech nemocnicích v kraji,“ řekl Běhounek. Náklady dosáhnou přibližně 60 milionů korun, kraj je uhradí z vlastního rozpočtu. Systém by podle hejtmana mohl být v nemocnicích zaveden v příštích dvou letech.

Nyní používají nemocnice v Jihlavě, Třebíči, Pelhřimově, Havlíčkově Brodě a Novém Městě na Moravě informační systémy od dvou dodavatelů, přičemž každý ze systémů je v jiné fázi modernizace. V nejhorší situaci je podle hejtmana jihlavská nemocnice. Podle dnes schválené varianty řešení proto bude jednotný systém zaveden nejdříve v Jihlavě, kde se nastaví veškeré požadované funkce včetně například metodiky vedení zdravotnické dokumentace.

V jiných krajích podle Běhounka většinou v nemocnicích fungují jednotné komunikační platformy, to znamená, že jejich informační systémy jsou spolu schopné za určitých podmínek komunikovat. „Mohli bychom jít stejnou cestou, ale z hlediska perspektivy je to vyhazování peněz,“ řekl Běhounek. Podle počtu uživatelů by se jednotný nemocniční informační systém stal zřejmě nejrozsáhlejším informačním systémem v kraji.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!