Nemocnice na Vysočině by měly mít lůžka následné intenzivní péče

interna

V každé z pěti nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina mají být v budoucnosti dvě lůžka následné intenzivní péče (NIP). Budou sloužit pacientům dlouhodobě závislým na umělé plicní ventilaci.

Rada kraje dnes souhlasila s tím, aby se krajem zřizované nemocnice přihlásily do výběrového řízení na poskytování následné intenzivní péče. Tendr vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD). Za optimální situace by lůžka měla být k dispozici v průběhu roku 2016.

Následná intenzivní péče by měla být plně hrazena ze zdravotního pojištění. Kromě drobných stavebních úprav by zřízení lůžek nemělo vyžadovat větší finanční náklady. „V současné době pacienty potřebující umělou plicní ventilaci držíme na lůžkách na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, což je drahé, nebo je překládáme na uvolněná lůžka v nejbližších nemocnicích většinou v Chrudimi nebo v Brně, kde následnou intenzivní péči mají,“ řekl Novotný. Následnou intenzivní péči podle něj potřebuje na Vysočině ročně zhruba deset pacientů.

Kraj Vysočina společně s Jihočeským krajem zatím nedisponuje žádnými lůžky NIP. V dohledné době je bude otevírat Jihočeský kraj v Nemocnici Jindřichův Hradec. Na Vysočině je k dispozici pouze pět lůžek dlouhodobé intenzivní péče v Nemocnici Třebíč, která však poskytuje odlišný typ péče. Přiměřená regionální dostupnost je podle Novotného důležitá pro možnost častého kontaktu rodinných příslušníků s pacientem.

Po průměrně třech měsících strávených na lůžku následné intenzivní péče by situace konkrétního pacienta měla být vyhodnocena. „Pak se rozhodne, zda bude možné mu zabezpečit přístrojovou plicní ventilaci v domácím prostředí, nebo bude přeložen na lůžko dlouhodobé intenzivní péče,“ dodal Novotný.

Jako záložní variantu kraj připravil možnost zřídit osm lůžek NIP v nemocnici v Novém Městě na Moravě. „Tamní nemocnice pro to má nejlepší podmínky,“ řekl Novotný. Výběr konečné varianty bude podle něj záležet na postoji ministerstva zdravotnictví, ale také na jednání se zdravotními pojišťovnami.

Kraj Vysočina zřizuje nemocnice v Jihlavě, Třebíči, Havlíčkově Brodě, Pelhřimově a Novém Městě na Moravě.

Nemocnice na Vysočině by měly mít lůžka následné intenzivní péče
Ohodnoťte tento článek!