Nemocnice na Vysočině chtějí půl miliardy

Pět krajských nemocnic na Vysočině by v příštím roce potřebovalo na nutné investice téměř půl miliardy korun. Dostanou nejspíše pouhou pětinu, tedy stejně jako letos. Peníze potřebují na obměnu přístrojů, či rekonstrukci stravovacích systémů, které nevyhovují hygienickým normám…

Jihlava – Nutná je také rekonstrukce lůžkových pavilonů, která by umožnila efektivnější hospodaření nemocnic.

Dikce kraje bude závazná

Letos kraj dostal na investice 72 milionů, ke kterým dodal téměř 40 milionů z vlastních zdrojů. Ředitelé by tak jako letos měli v otázce investic dospět ke vzájemné dohodě.

Potřebnost jednotlivých přístrojů musí zdůvodnit jak po stránce odborné, tak pokud jde o ekonomickou návratnost.

Kraj dohlíží na potřebnost investic z hlediska spádového území, říká vedoucí odboru zdravotnictví kraje Věra Švarcová.

Dvě nemocnice si například naplánovaly nákup stejného přístroje. Podle doporučení ministerstva zdravotnictví by měl být ale pouze jeden pro zhruba 500 tisíc obyvatel.

„Na dalších jednáních se proto bude rozhodovat, která nemocnice si ho pořídí a zda je vůbec v kraji potřebný. Úřad si vyžádá i stanovisko odborné lékařské společnosti,“podotýká.

Mají velké plány

Investiční prioritou pelhřimovské nemocnice je podle ředitele Pavla Hraly nákup počítačového tomografu. Přijde zhruba na 22 milionů korun. Zhruba dvojnásobnou částku by zařízení potřebovalo na zahájení rekonstrukce lůžkového pavilonu.

„Pokud je nedostaneme z krajského rozpočtu, pokusíme se stavbu financovat z jiných zdrojů, anebo ji budeme muset odložit na další rok,“ uvádí.

Havlíčkobrodská nemocnice by podle ředitele Josefa Pejchla potřebovala 34 milionů. Nejdůležitější pro ni je nutná obměna přístrojů pro anesteziologickoresuscitační oddělení asi za dvanáct milionů korun.

Rozhodne se na podzim

Jihlavská nemocnice chce obměnit přístroje pro dialýzu. Nově usiluje o získání nukleární magnetické rezonance asi za 30 milionů. Pro zadlužené zařízení je ale nákup špičkového rentgenového přístroje spíše zbožným přáním.

Třebíčská nemocnice teprve koncem roku zahájí nákladnou rekonstrukci stravovacího pavilonu, která si vyžádá asi 50 milionů korun. Investici bude muset splácet ještě v následujících letech.

Novoměstská řeší stejný problém, stavební práce už má ale hotové. Plán investic projedná na podzim krajská rada, bude součástí kapitoly zdravotnictví krajského rozpočtu. Ten nejspíše schválí až nově zvolené zastupitelstvo.

Jaroslava Mikešová, Vysočina (čtk)

Ohodnoťte tento článek!