Přejít na obsah

Nemocnice na Vysočině hospodařily díky dotaci s mírným přebytkem

zpět
13.4.2011
peníze, daně, kalkulačka
zvětšitpeníze, daně, kalkulačkaZdroj: business.mt.gov

peníze, daně, kalkulačka | Zdroj: business.mt.gov

 

Hospodaření krajských nemocnic na Vysočině v loňském roce skončilo s přebytkem přibližně 8,1 milionu korun. Kladný hospodářský výsledek však výrazně ovlivnila mimořádná dotace od jejich zřizovatele kraje Vysočina, který v závěru roku poslal nemocnicím 104 milionů korun na úhradu všech pohledávek po lhůtě splatnosti.

Letos však nemocnice s dotací počítat nemohou, musejí proto šetřit. ČTK to řekl hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD).

Finanční plány byly podle hejtmana původně nastaveny na ztrátu 260 milionů korun. Dotace na úhradu pohledávek směřovaly do nemocnic diferencovaně. „Havlíčkobrodská nemocnice dostala téměř 21 milionů korun, Jihlava 33 milionů, Pelhřimov 17 milionů, Třebíč 22 milionů a Nové Město na Moravě kolem devíti milionů korun,“ řekl Běhounek. Nemocnice obdržely navíc dohromady půjčku 40 milionů korun na pokrytí rozdílů mezi příjmy a výdaji v začátcích letošního roku.

Krajské nemocnice čekají podle hejtmana i letos úsporná opatření. „Současná hodnota plateb od pojišťoven je 98 procent hodnoty plateb v roce 2010. Všechny nemocnice budou letos muset provést personální audit a najít další rezervy na pokrytí tohoto výpadku. Je nutné uhradit také nárůst tarifů a platby za služby,“ řekl Běhounek. Nemocnice podle něj musí přijít s reálným finančním plánem, při jehož dodržení se bude výsledek letošního hospodaření blížit nule. „Pro letošek jim neslíbíme ani korunu,“ dodal hejtman.

Nemocnice mohou podle něj vedle snížení počtu zaměstnanců šetřit hlavně pokračováním společných nákupů energií, zdravotnického materiálu a léků i rozumnou politikou při nákupu přístrojů. Společné nákupy energií a komodit už podle hejtmana přinesly úspory v řádech desítek milionů korun. Provoz nemocnic je díky už uskutečněným stavebním úpravám také méně energeticky náročný.


Komentovat článek: Nemocnice na Vysočině hospodařily díky dotaci s…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Nemocnice na Vysočině hospodařily díky dotaci s…

Komentáře

1 komentář
dr.umík jen blbec  | 13. 04. 2011 14:04

Takový nadpis a smysl článku- to může jen naprostý blb. Proč pokud mi někdo zalepí dluh, pak nehospodařím s předbytkem. Zařízení má ztrátu téměř 100 milionů, tak tomu rozumím já. Takto pozitivně hospodařit ,na úkor daňových poplatníků, je snem každého zařízení.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné