Nemocnice na Vysočině mohou uspořit miliony korun

graf, statistika, růst, lupa, kontrola, audit

Úspory v řádech jednotek milionů korun by letos měly přinést nemocnicím v Jihlavě, Havlíčkově Brodě a Novém Městě na Moravě změny vyplývající z uskutečněných auditů. Prověrky naznačily i možnou úsporu personálu.

Podle hejtmana Jiřího Běhounka (za ČSSD) však zatím nelze říci, kolik lidí z nemocnic skutečně odejde. Podle něj bude záležet také na tom, jak dopadnou jednání s pojišťovnami o strukturálních změnách v nemocnicích.
„Stoprocentně však počet zaměstnanců neporoste,“ řekl hejtman novinářům.

Auditoři hodnotili situaci jen ve třech z pěti krajských nemocnic. Podle Běhounka to bylo proto, že v Pelhřimově byla restrukturalizace provedena poté, kdy nemocnice vykázala velkou ekonomickou ztrátu. V Třebíči už se podle hejtmana audit uskutečnil dříve. Sjednocen tam byl lůžkový fond a spojena některá oddělení, uvedl. Tato nemocnice také podle něj počtem zaměstnanců odpovídá současným požadavkům zdravotní pojišťovny.

Zdravotní pojišťovny podle Běhounka navrhují, aby se v nemocnicích na Vysočině 380 akutních lůžek změnilo na lůžka následné péče. Pět nemocnic v kraji má podle něj celkem 2800 akutních lůžek, která jsou využita z 71 procent. „Je třeba vidět, že v posledních letech se doba hospitalizace výrazně zkrátila. Pokud se například více rozšíří takzvaná jednodenní chirurgie, předpokládám, že se změnou 300 akutních lůžek se nemocnice budou schopny vyrovnat,“ řekl Běhounek.

Ohodnoťte tento článek!