Přejít na obsah

Nemocnice na Vysočině ověří projekt výživy onkologických pacientů

zpět
1.4.2011
nemocnice, pokoj
zvětšitnemocnice, pokojZdroj: mlive.com

nemocnice, pokoj | Zdroj: mlive.com

 

V nemocnicích na Vysočině se v následujících měsících uskuteční pilotní projekt zabývající se výživou onkologicky nemocných pacientů. Projekt potrvá rok a půl.

Následně po vytvoření celostátního standardu kvality ho bude možné zavést do celostátní praxe. ČTK to řekla jedna z autorek projektu Tamara Starnovská.

Cílem pilotního projektu je vytvořit funkční standard nutriční péče o onkologicky nemocného. Zatím je tato péče v Česku řešena nesystematicky, pacient tak nemá shodné podmínky nutriční péče ve všech krocích léčby. „Onkologické onemocnění zvyšuje nutriční potřeby pacienta a zároveň snižuje jeho schopnost přijmout potřebné množství živin a energie z běžné stravy,“ uvedla Starnovská. Důsledkem může být nedostatečná výživa, která zhoršuje průběh onemocnění a snižuje účinnost léčby.

Pro uskutečnění pilotního projektu byl podle Starnovské cíleně vybrán kraj Vysočina, jenž zřizuje pět akreditovaných nemocnic v Jihlavě, Třebíči, Havlíčkově Brodě, Pelhřimově a Novém Městě na Moravě. Zařízení mají díky zavedeným akreditačním standardům předpoklady pro nastavení vhodných postupů nutriční péče o pacienty s nádorovým onemocněním.

Každý třetí obyvatel Česka má podle statistik v průběhu života onkologické onemocnění a každý čtvrtý na ně umírá. Ročně je podle údajů České asociace sester nově diagnostikováno přibližně 60.000 onkologických pacientů. Už v době stanovení diagnózy je zhruba 40 procent z nich podvyživených. „Nejen onemocnění samotné, ale i jeho léčba je velmi často spojena se vznikem podvýživy,“ upozornila Starnovská.

Projekt se uskutečňuje za podpory České asociace sester ve spolupráci s krajem Vysočina, Českou onkologickou společností, Vysokou školou polytechnickou Jihlava a společností Nutricia. bjr snm


Komentovat článek: Nemocnice na Vysočině ověří projekt výživy…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné