Nemocnice nemusí vracet milióny, lékaři i pacienti si tak oddechnou

Zhruba dvacet zaměstnanců oddělení dlouhodobě nemocných v sokolovské nemocnici si může oddechnout. A s nimi přibližně stejný počet pacientů. Lékařům a sestrám hrozila výpověď, nemocní se měli přestěhovat do domácího ošetření.
Polovina oddělení byla ještě před několika dny před zavřením, u ředitelky nemocnice už ležely přichystané výpovědi k datu 31. března 2006…

Nemocnice totiž měla vrátit Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) za první pololetí roku 2005 asi 3,5 miliónu. Zhruba stejnou částku pak za zbývající půlrok.

Pro nemocnici to znamenalo jediné, výrazně zredukovat stav jak personálu, tak pacientů.

Někteří z nemocných se navíc neměli kam vrátit. „Koncem minulého týdne jsme od pojišťovny dostali dopis, že peníze vracet nemusíme. Situace se trochu uklidnila, doufáme, že to dopadne dobře,“ řekla v pondělí Právu ředitelka sokolovské nemocnice Věra Procházková.

Nyní nemocnice čeká, že ji VZP během několika dnů pošle konkrétní částky, které bude zařízení letos dostávat jako zálohy. Loni to bylo asi 14 miliónů korun.

Nemocnice měla peníze vrátit především proto, že druhý lékař na oddělení neměl potřebnou atestaci. Přitom revizní lékaři VZP při kontrolách shledali, že oddělení poskytuje vynikající péči i bez lékaře s nutnou atestací.

VZP nemocnici na krácení plateb a vracení peněz podle ředitelky upozornila přibližně až po jednom roce. Na oddělení dlouhodobě nemocných v Sokolově, kde je v současné době asi padesát pacientů, pracuje 45 lidí.

Martin Polák, Právo

Ohodnoťte tento článek!