Nemocnice nemusí vracet státu dotace

Titulní obrázek

Pokud Středočeský kraj prodá 11 svých menších nemocnic soukromým investorům, nebude od něj chtít český stát vrátit dotace na přístroje a budovy ve výši mnoha stovek milionů korun, které těmto nemocnicím do konce roku 2002 ještě coby jejich vlastník poskytl….

Vyplývá to z dopisu ministra zdravotnictví Tomáše Julínka hejtmanovi Petru Bendlovi, který mají k dispozici Hospodářské noviny.

Pokud ale nový vlastník začne po několika letech místo nemocnice provozovat třeba hotel, bude muset všechny účelové dotace, za které stát nakoupil rentgeny, ultrazvuky nebo operační sály, okamžitě vrátit.

„Neznamená to, že nemocnice nemohou snížit rozsah poskytované péče. Pokud ale začnou pavilon postavený z této dotace používat jako kosmetický salon, budou muset dotace státu vrátit,“ říká náměstek ministra zdravotnictví pro ekonomiku Marek Šnajdr.

O kolik jde? Neřekneme

Přesnou částku, kterou stát odpustil novým vlastníkům středočeských nemocnic, včera nesdělilo ani ministerstvo zdravotnictví, ani ministerstvo financí. „Nic vám k tomu neřeknu,“ řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Stejně tak ji nezná ani Středočeský kraj. „Mohu jen říct, že za posledních pět let investoval stát do 11 nemocnic, které jsou teď nabízené k prodeji, zhruba 427 milionů korun,“ říká mluvčí Středočeského kraje Martin Kupka. Jisté je, že stát dal krajským nemocnicím stovky milionů korun.

Středočeskému kraji ještě před několika měsíci hrozilo, že bude muset všechny dotace státu vrátit. Na začátku roku se ale sešli úředníci ministerstva zdravotnictví s lidmi z Kalouskova resortu a domluvili se, že kraje můžou převádět nemocnice na nové majitele, aniž by jim hrozily jakékoli pokuty. „Odstranili jsme klacky, které ministerstvo házelo krajům pod nohy při transformaci nemocnic,“ vysvětluje náměstek Šnajdr.

Bendl: Uvolnilo nám to ruce

S ujištěním, že stát nebude po kraji kvůli změně vlastníka žádat vrácení dotací, je proto nejspokojenější středočeský hejtman Petr Bendl. „Umožnilo nám to nemocnice prodat. Pokud by po nás stát chtěl peníze zpátky, měli bychom s privatizací nemocnic daleko více starostí. V některých případech bychom museli vracet víc peněz, než bychom z prodeje získali,“ říká Bendl, který chce spolu s ostatními krajskými zastupiteli o nových vlastnících 11 středočeských nemocnic rozhodnout do konce letošního května. O nemocnice, které mají dohromady obrat kolem půl miliardy korun, má zájem celkem 25 firem.

Bendl říká, že i v případě, kdy by kraj musel peníze státu za dotace vracet, by se o prodej nemocnic pokusil. „Museli bychom mnohem víc než teď klást důraz na cenu. Teď pro nás není nejdůležitější. Stejně důležité jsou záruky nových majitelů, že budou minimálně pět let poskytovat zdravotní péči,“ dodává Bendl.

Rath: Stát dotuje vlastníky

To, že stát krajským nemocnicím odpustil stovky milionů korun, ostře kritizuje stínový ministr zdravotnictví David Rath. „Kdybych zůstal na ministerstvu, tak bych peníze tvrdě vyžadoval,“ říká Rath.

Navíc se mu nelíbí, že v některých případech zaplatí noví vlastníci Středočeskému kraji méně peněz, než do nich stát za posledních několik let investoval. „Například nemocnice v Hořovicích dostala v posledních několika letech 200milionovou dotaci, a přitom bude podle mých informací prodána za nějakých 100 nebo 150 milionů,“ argumentuje Rath.

Nevěří také, že soukromí vlastníci nemocnic mohou středočeským pacientům poskytovat stejně kvalitní službu jako obce, kraje nebo stát. „Státní dotace šly do nemocnic proto, aby za ně lidé dostali veřejnou službu. Místo toho, aby nemocnice zůstaly veřejnou službou, budou soukromí vlastníci za státní dotace z minulosti vytvářet zisk. A na ten jsme se jim složili všichni,“ zlobí se Rath.

ČTK

Nemocnice nemusí vracet státu dotace
Ohodnoťte tento článek!