Přejít na obsah

Nemocnice nepořizují drahé přístroje podle potřeby, ale na přání politiků

zpět
24.6.2011
peníze
zvětšitpenízeZdroj: www.marietta.edu

peníze | Zdroj: www.marietta.edu

 

Předlužené české zdravotnictví má velký a roky neřešený problém - předražené a zbytečné nákupy nákladných přístrojů. Ministr Leoš Heger chce plýtvání ukončit. Například takzvaných "cétéček" je i podle odborníků moc a za jejich nákupy mohou být provize od výrobců.

Přístroje se v Česku nakupují ne podle potřeby, ale spíše podle toho, kde si to politici prosadí, jak zjistily HN.

Zařídit pro město rezonanci nebo počítačový tomograf CT se totiž v posledních letech díky miliardovým evropským dotacím stalo populárním krokem, který lze lehce využít v kampani.

„Ukazuje se, že síť je kvůli tomu někde hustší, jinde naopak o dost řidší, rozmístění se odehrávalo podle přístupu k penězům,“ potvrzuje Pavel Vepřek, poradce ministra zdravotnictví.

Každý nový přístroj přitom představuje pro zdravotnictví nemalé náklady. Na provoz přibližně dvou set tomografů a rezonancí jdou ročně miliardy korun. Jejich počet se v posledních letech ztrojnásobil. Ministerstvo zdravotnictví proto letos vyzvalo pojišťovny, ať už na další přístroje tohoto typu smlouvy neuzavírají.

Například v krajské nemocnici v Třinci právě dnes zprovozní novou magnetickou rezonanci, přestože pojišťovny byly proti. V kraji jich je totiž už teď osm. Oproti tomu třeba v Plzeňském kraji jsou jenom tři.

Rozmísťování přístrojů bez jakýchkoli pravidel chce však ministr Leoš Heger změnit. Během léta vytvoří expertní skupinu, která bude určovat, co pojišťovny budou platit a co ne.

Navíc jsou v cenách, za které nemocnice přístroje nakupují, až podezřele velké rozdíly.

Celý článek najdete na serveru IHNED.cz nebo ZDE.


Klíčová slova

Autoři

Hana Škodová, Michaela Mužíková, Hospodářské noviny

Komentovat článek: Nemocnice nepořizují drahé přístroje podle…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nemocnice nepořizují drahé přístroje podle…

Komentáře

další 4 komentáře
666 Posilme pravomoce zdravotních pojišťoven  | 26. 06. 2011 15:57

Jestliže zdravotní pojišťovny už nyní proplácejí zcela zbytečné diagnostické mašiny a přitom zároveň likvidují potřebné agentury domácí péče, tak opravdu už nazrál čas na zvýšení jejich kompetencí. Pan Bůh s námi a zlý pryč. Amen.

Ignácius Reilly Privatizovat  | 24. 06. 2011 20:27

Sancta simplicitas!

98 Jak je možné,  | 24. 06. 2011 11:54

že zdravotní pojišťovna, tento stát ve státě, bude platit provoz zbytného drahého přístroje. Je jen jediné vysvětlení, korupce a politický nátlak. Pojišťovnu přece nemůže nikdo právně přinutit, aby proplácela něco, co nechce. V tom je zcela, bohužel, samostatná.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné