Nemocnice nevybírá poplatky. Hrozí jí pokuta

Titulní obrázek

Ředitel vrchlabské nemocnice Vladimír Dryml již třetí den odmítá respektovat povinné vybírání poplatků u pacientů do osmnácti let. „Poplatky za děti jsou asociální, protievropské a sprosté,“ brojí Dryml, který letos plánuje na Hradecku kandidovat za ČSSD v senátních volbách…

Otevřeně porušuje zákon. Kdy a zda vůbec bude za to postižena, však není jasné.

Na vybíraní poplatků dohlížejí zdravotní pojišťovny. Ty mohou vrchlabské česko-německé soukromé nemocnici za její rebelii udělit každá až po padesátitisícové pokutě. Ovšem jen v případě, že se prohřešky opakují.

„Pokud nemocnici po měsíci upozorníme, že porušuje zákon a ona to napraví, tak ji pokutovat nemusíme. A zbytečně pokutovat nebudeme,“ vysvětluje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jana Víšková. Zda nakonec ve Vrchlabí budou sankcionováni, bude prý známo nejdříve v dubnu.

Do té doby však může udělat poplatkům přítrž Ústavní soud, u kterého podala ČSSD stížnost na reformu veřejných financí.

Největší zdravotní pojišťovna se však spoléhá na to, že nemocnice poplatky obcházet nebudou, jelikož by byly samy proti sobě.

„Nemocnice si neustále stěžují na nedostatek peněz. Jsou proto motivovány peníze vybírat, jelikož jde o jejich příjem,“ říká mluvčí VZP Víšková.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Vladimír Šnídl, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!