Nemocnice Nový Jičín je specializovaným centrem onkogynekologie

těhotenství, těhotná, gravidita, ultrazvuk

Novojičínská nemocnice získala od ministerstva zdravotnictví status centra vysoce specializované péče v onkogynekologii. Zařadí se tak do speciální sítě zdravotnických zařízení, které se na tuto léčbu soustředí. Celkem je nyní v Česku takových zařízení 14.

ČTK to řekla Hana Szotkowská, mluvčí skupiny Agel, která má krajskou nemocnici od ledna 2012 v pronájmu.

Připomněla, že Česká republika patří v Evropské unii k zemím s nejvyšším výskytem rakoviny děložního čípku. Každý rok v Česku onemocní zhruba 1000 žen a 400 jich zákeřné nemocni podlehne. Navíc stoupá i výskyt dalších onkogynekologických onemocnění, jako je například rakovina dělohy nebo vaječníků. Novojičínská nemocnice status specializovaného centra získala až do roku 2018.

„Přirozeně nás zařazení do této sítě těší a věřím, že je to příslib dlouhodobé perspektivy našeho Komplexního onkologického centra. Koncentrace do center je zcela jednoznačně správným systémovým krokem k zajištění špičkové onkogynekologické péče pro všechny pacientky na území celé republiky,“ uvedl ředitel nemocnice Karel Dostalík.

Podle primáře gynekologicko-porodnického oddělení Pavla Bartoše se právě novojičínské pracoviště zabývá léčbou jednoho z největších počtů gynekologických zhoubných onemocnění v České republice. Lékaři v nemocnici nejčastěji operují právě karcinomy děložního čípku, vaječníků nebo dělohy.

Odborníci se shodují, že pokud se ženy dostanou rychleji ke zkušeným specialistům, mají větší šanci na vyléčení, čemuž by měla napomoci i síť specializovaných center. Kritéria pro zařazení do této sítě připravil tým zástupců ministerstva zdravotnictví, zdravotních pojišťoven, odborných společností a zástupců poskytovatelů zdravotní péče pracujících v komisi pro vysoce specializovanou péči v oboru onkogynekologie.

„Každé pracoviště se získaným statusem musí například ročně ošetřit minimálně 100 nových záchytů gynekologických zhoubných nádorů a provést minimálně 60 radikálních operací. Novojičínská nemocnice přitom ročně ošetří celkem 400 nových záchytů, tedy čtyřikrát víc, než požadovalo ministerstvo zdravotnictví,“ podotkla Szotkowská.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!