Nemocnice? O nás, bez nás!

Titulní obrázek

O nás, bez nás. Tak hodnotí vedení hodonínské radnice chování krajské rady při rozhodování o budoucnosti zdejší nemocnice. Radní totiž uvažují, že by ji sloučili s˙lázněmi v Hodoníně, a vytvořili tak s městem akciovou společnost. Hodonínští o tom ale nic nevědí…

Zpráva z kraje, o které mluvil už minulé pondělí hejtman Stanislav Juránek, do Hodonína zatím nedorazila. „Výměnu ředitele nemocnice vítáme, očekáváme, že zastaví ekonomický propad.

Ale musím říct, že jsme o těchto změnách nebyli dopředu oficiálně informováni a zrovna tak o úmyslech krajské rady propojit lázně s nemocnicí. Zatím jsem oficiální dopis neobdržel,“ řekl starosta Hodonína Lubor Šimeček. Podle něj jde o natolik vážnou záležitost, že se jí vedení radnice bude muset zabývat. Zároveň ale neočekává, že by k ní v průběhu prázdnin přijalo nějaké stanovisko. „Nikdo nemůže od města čekat v nějaké krátké době jasnou odpověď.

Tuto věc musíme důkladně prodiskutovat ve vedení a potom informovat radu a zastupitelstvo ,“ řekl. O změnách v nemocnici se představitelé Hodonína dozvěděli z tisku. „Bylo pro mě novinkou, že se mají místní lázně sloučit s nemocnicí. Kraj řeší situaci nemocnice bez vědomí města i nemocnice od zeleného stolu. Výhrůžky, že zruší nemocnici, jsou naprosté nesmysly. Zbytečně tím plaší lidi, lékaři odcházejí,“ zlobila se místostarostka Zuzana Domesová.

Nemocnice je podle Šimečka pro město důležitá nejen proto, že poskytuje standardní a kvalitní péči pro lidi z Hodonínska, ale je i poměrně velký zaměstnavatel. „Naším hlavním zájmem je, aby nemocnice zůstala v ne příliš změněné formě,“ uvedl. „Jelikož se blíží krajské volby, tak nechci, aby se problém nemocnice stal předvolebním argumentem, protože by jí to mohlo ublížit,“ doplnil. Po informacích o nemocnici jsou lační i zastupitelé, kteří se jich dožadovali na úterním zasedání.

Před nedávnem vytvořili pracovní skupinu, která se zabývá nemocnicí.

Ta požádala dopisem krajskou radu, aby je přijela seznámit se svými záměry. „Zatím jsme nedostali žádnou odpověď,“ řekla na zastupitelstvu předsedkyně skupiny Andrea Řičičová. Kraji se ovšem takový postup nezamlouvá. „Nesouhlasím s tím, že si nás někdo někam pozve a my se tam budeme zpovídat z toho, co plánujeme s naší nemocnicí,“ zdůraznil krajský radní pro zdravotnictví František Adamec.

Nic vysvětlovat a někam jezdit prý krajští radní nebudou, ale navrhnou diskuzi ohledně společného provozování nemocnice a lázní. Postup kraje je podle místostarostky Domesové záměrný. „Hodonínská nemocnice je systematicky likvidována takovými záměrně vypouštěnými bublinami,“ tvrdí. To ale Adamec odmítá. „Naopak, tím, že jsme jmenovali ředitele, jenž je z Hodonína, nemůže být lepšího důkazu, že to s nemocnicí myslíme dobře,“ reagoval.

Rudolf Půlkrábek, Jana Rybová, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!