Nemocnice odkládají plánované výkony

Vznik sítě neziskových nemocnic je stále nejistý. Sněmovna sice minulý týden definitivně schválila zákon o jejich ustavení, není ale jasné, jak a zda vůbec se promítne do praxe. Řada nemocnic proto vyčkává, jak dopadnou volby. ODS totiž slibuje, že pokud volby vyhraje, zákon okamžitě zruší…

Předpis sice nabývá účinnosti dnem zveřejnění ve Sbírce zákonů, nemocnice se ale stanou neziskovkami až po uplynutí lhůty 180 dnů.

Náměstek moravskoslezského hejtmana pro zdravotnictví Jiří Veverka ( ODS) věří, že se zákon podaří zrušit. „Pokud přece jen začne platit, obrátíme se na Ústavní soud. Zákon totiž nerespektuje vlastnická práva. Navíc v seznamu jsou jen některé nemocnice, takže například pro občany na Jesenicku bude zdravotní péče téměř nedostupná,“ řekl Veverka.

Ministr David Rath ale tvrdí, že seznam je otevřen všem nemocnicím a že každá má možnost se do něj zapsat. “ Pokud to ministr Rath tvrdí, pak lže. Na jedné straně totiž říká, že na každý okres by měla připadnout jedna nemocnice, na straně druhé tvrdí, že tam může každá nemocnice. Je vidět, že nemá žádnou koncepci lůžkové péče,“ tvrdil Veverka s tím, že pokud by se chtěla některá nemocnice do seznamu dostat, budou o tom rozhodovat známosti v Poslanecké sněmovně, nikoli kvalita.

Politiku Davida Ratha kritizuje také ředitel frýdeckomístecké nemocnice Petr Kacíř. „Už nyní musíme odkládat plánované operace a výkony, protože nám v červnu začnou docházet peníze. Finance na druhé pololetí dostaneme až v červenci,“ řekl Kacíř a upřesnil, že se jedná například o plánované operace žlučníků, žaludečních vředů, implantátů kloubů, šedého zákalu a podobně.

„Problém je v tom, že částka, kterou nám pojišťovny dávají, je sice proti loňsku o něco vyšší, náklady na materiál, mzdy a výkony však také vzrostly,“ tvrdí Kacíř.

Veverka upozornil také na další problém: „Protože pojišťovny budou proplácet pouze akutní péči, nemocnice nebudou mít na moderní přístroje a další vybavení. Prostředky nebudou ani na platy zdravotníků. Tvrdím, že během půlroku tady budeme mít první nezaměstnané lékaře.“

Moravskoslezský deník

Nemocnice odkládají plánované výkony
Ohodnoťte tento článek!