Přejít na obsah

Nemocnice omezují péči. Jsou ve finanční krizi

zpět
31.7.2007

Nemocnice v Pardubickém kraji se dostávají do vážných finančních problémů. Lékaři už nyní například v Litomyšli odkládají neakutní operace. A situace se může dál zhoršovat. Právě nemocnice v Pardubickém kraji patří k nejzadluženějším v Česku...

Každá z krajem zřizovaných nemocnic má dluh v řádu desítek milionů korun. Dluhy nemocnic se v posledních letech prohlubovaly, nyní ředitelé zavedli opatření, aby finanční situaci stabilizovali.

Na podzim totiž dojde k převodu nemocnic na akciové společnosti a ředitelé budou muset udržet vyrovnaný rozpočet. Opatření vedení nemocnic se dotknou pacientů. Lékaři například v Ústí nad Orlicí nebo Litomyšli budou odkládat neakutní operace.

„Kvůli finanční situaci musíme přistoupit k omezením,“ potvrzuje ředitel nemocnice v Ústí nad Orlicí Martin Procházka s ujištěním, že akutních operací se šetření nedotkne. Vedení kraje i ředitelé vinu za dlouholeté špatné hospodaření krajských nemocnic odmítají.

Podle nich jsou za situaci odpovědní politici a pojišťovny, které málo platí. Zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny tvrdí, že nemocnicím v Pardubickém kraji platí dostatečně.

„Po zrušení okolních nemocnic jsme například nemocnici v Ústí nad Orlicí adekvátně navýšili platby,“ tvrdí Jana Víšková z VZP. Podle exministra zdravotnictví Davida Ratha jsou za současnou krizi v Pardubickém kraji odpovědní ředitelé nemocnic.

„Loni dostali nemocnice přidáno mimořádně hodně, víc, než činil nárůst mezd zdravotníků. Zajímavé je, že některé nemocnice hospodaří vyrovnaně, a jiné ne. Ředitelé těchto zadlužených nemocnic to nezvládli a měli by je vyhodit,“ tvrdí Rath.

Zdeněk Mihalco, Regionální deníky


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deníky

Komentovat článek: Nemocnice omezují péči. Jsou ve finanční krizi

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nemocnice omezují péči. Jsou ve finanční krizi

Komentáře

dalších 7 komentářů
Každá nemocnice musí Re:Re:Re:Nemocnice Litomyšl má peněz dost  | 1. 08. 2007 23:12

Aby přežila, z peněz od VZP nepřežije žádná. Proto si musí zřídit autoopravnu, prádelnu, vývařovnu nebo lékárnu, aby měla na provoz!

Příliš Viditelné selhávání  | 31. 07. 2007 22:39

Každý má rád peníze. Některé věci jsou ale v našem zdravotnictví už přehnané a hraničící s nenormálností v postupu vůči občanům. Někteří lékaři i pacinti se dostávají do tak extrémních situací, že potom už jim nejde ani o ten život. Míra únosnosti přeteče a míra pro spravedlnost začne byt příliš zřejmá .

občan Re:Re:Nemocnice Litomyšl má peněz dost  | 31. 07. 2007 15:46

Tak tohle mě tedy nenapadlo. Dost možná, že nejste daleko od pravdy. I následující příspěvek má v sobě něco ze života. Vývoj společnosti v kruzích, vždy o trochu dál.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné