Nemocnice opět dluží miliardy za léky

Po dvou letech opět dluží nemocnice a lékárny distributorům miliardy korun za dodané léky – částka se začátkem měsíce vyšplhala na téměř tři miliardy.
A to přesto, že loni a předloni dal stát do oddlužení krajských nemocnic tři a půl miliardy…

Distributoři léků, lékárníci a zástupci zdravotních pojišťoven se proto včera snažili dluhy řešit u ministryně zdravotnictví Milady Emmerové. K jasnému rozhodnutí se ale nedopracovali. Problém jen o měsíc a půl oddálili.

„Další schůzka se uskuteční nejpozději první týden v květnu. Do té doby si počkáme na zkompletování dat a informací,“ uvedla tisková mluvčí ministryně Emmerové Jana Kocová.

O pár týdnů se tak prozatím odložilo opakování událostí z roku 2003, kdy distributoři léčiv odmítali dodávat léky nemocnicím, které jim dlužily nejvíce peněz.

„Budeme se snažit přesvědčit distributory, aby v následujících šesti týdnech k takovým krokům nepřistupovali, situaci by to pouze vyhrotilo,“ uvedl po schůzce předseda Asociace velkodistributorů léčiv Pavel Suchý.

Proč se vůbec lékárny a nemocnice zadlužují? Mohou za to zčásti opožděně posílané peníze od zdravotních pojišťoven.

„Jsme proto v druhotné platební neschopnosti. Malé lékárny musí za léky zaplatit dva týdny až měsíc po jejich dodání, pojišťovny nám ale posílají peníze až čtyřicet či padesát dní po lhůtě splatnosti,“ tvrdí prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba.

„Největší problémy jsou se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, nyní se ale začínají zpožďovat i některé další pojišťovny.“

Stát by proto měl podle lékárníků i distributorů oddlužit Všeobecnou zdravotní pojišťovnu přes Českou konsolidační agenturu.

„Když už stát neuvažuje o tom, že by platil na zdravotním pojištění víc za důchodce a další své pojištěnce, ani nechce zavést spoluúčast, tak je čtyřmiliardové oddlužení jediné řešení. I když je nesystémové a jen krátkodobé,“ tvrdí Chudoba.

Jenže Ministerstvo zdravotnictví zatím nechce oddlužení prosazovat jako jediné řešení. „Tato alternativa padla, ale nelze ji brát jako definitivní,“ uvedla Kocová.

Pokud by totiž s takovým návrhem přišla Emmerová na vládu, narazila by na ministra financí Bohuslava Sobotku.

„S jednorázovými nesystémovými kroky rozhodně nesouhlasíme,“ zopakoval včera dřívější stanovisko Ministerstva financí mluvčí Marek Zeman.

Nejdříve má prý přijít koncepce, až poté bude možné o eventuálním oddlužení jednat. I lékárnici a distributoři se shodují, že opravdovou změnu by přinesla až reforma zdravotnictví. Jenže na ni již nechtějí čekat.

Dluhy ale přináší i to, že se vyrábějí stále kvalitnější, ale zároveň dražší léky. „Nové technologie a léky předbíhají peníze, které jsou k dispozici, každé dva roky chybí šest miliard,“ řekla ČTK generální ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková.

Aleš Vojíř, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!