Přejít na obsah

Nemocnice Pardubického kraje by časem mohly suplovat praktiky

zpět
22.3.2018
zvětšitZdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

 

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) míní, že by krajské nemocnice a zařízení následné péče v budoucnu mohly zčásti suplovat práci obvodních či specializovaných lékařů. Těch je na venkově a v periferních oblastech čím dál méně, chybějí hlavně praktičtí lékaři pro dospělé, pediatři a stomatologové. Hejtmanství přitom zdravotní péči musí zajistit, přestože i v nemocnicích je zdravotníků málo, řekl Netolický.

„Budou muset (nemocnice) počítat s tím, že v určité fázi budou záložním pracovištěm pro zajištění i primární péče. Je to logické, protože do území nejsme schopni ani motivačními programy nové zdravotníky získat,“ uvedl Netolický. Podle něj by taková situace mohla nastat až za několik let.

V Pardubickém kraji mají problémy zvláště v menších městech a na venkově. Například v Lanškrouně schází další pediatr stejně jako v Králíkách, kde chybí i gynekolog. Jinde je zase málo praktických lékařů, přestože hejtmanství na jejich zaškolení poskytuje příspěvky.

Netolický věří, že v krajských zdravotnických zařízeních bude personální situace lepší. Lékaře by do nich měla přitáhnout množnost odborného růstu. „Už dnes jsou v celé řadě specializací v nemocnicích ordinace, kam lidé chodí na vyšetření. Postupně budou odcházet do důchodu silné ročníky lékařů, což bude znamenat určitou centralizaci,“ míní Netolický.


Komentovat článek: Nemocnice Pardubického kraje by časem mohly…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné