Nemocnice Pardubického kraje by časem mohly suplovat praktiky

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) míní, že by krajské nemocnice a zařízení následné péče v budoucnu mohly zčásti suplovat práci obvodních či specializovaných lékařů. Těch je na venkově a v periferních oblastech čím dál méně, chybějí hlavně praktičtí lékaři pro dospělé, pediatři a stomatologové. Hejtmanství přitom zdravotní péči musí zajistit, přestože i v nemocnicích je zdravotníků málo, řekl Netolický.

„Budou muset (nemocnice) počítat s tím, že v určité fázi budou záložním pracovištěm pro zajištění i primární péče. Je to logické, protože do území nejsme schopni ani motivačními programy nové zdravotníky získat,“ uvedl Netolický. Podle něj by taková situace mohla nastat až za několik let.

V Pardubickém kraji mají problémy zvláště v menších městech a na venkově. Například v Lanškrouně schází další pediatr stejně jako v Králíkách, kde chybí i gynekolog. Jinde je zase málo praktických lékařů, přestože hejtmanství na jejich zaškolení poskytuje příspěvky.

Netolický věří, že v krajských zdravotnických zařízeních bude personální situace lepší. Lékaře by do nich měla přitáhnout množnost odborného růstu. „Už dnes jsou v celé řadě specializací v nemocnicích ordinace, kam lidé chodí na vyšetření. Postupně budou odcházet do důchodu silné ročníky lékařů, což bude znamenat určitou centralizaci,“ míní Netolický.

Nemocnice Pardubického kraje by časem mohly suplovat praktiky
Ohodnoťte tento článek!