Nemocnice Pardubického kraje letos čekají ztrátu 9,5 milionu

Společnost Nemocnice Pardubického kraje, která sdružuje pět zdravotnických zařízení akutní péče, by měla podle plánu letošní rok zakončit se ztrátou 9,5 milionu korun při obratu čtyři miliardy korun. Na výsledek bude mít podstatný vliv další růst mezd a odvodů o 135 milionů korun.

Dohromady by tak tyto osobní náklady za období 2015 a 2016 vzrostly o 280 milionů korun, uvedla Zuzana Nováková z oddělení komunikace a vnějších vztahů hejtmanství. V loňském roce vytvořily nemocnice zisk 400.000 korun.

Zdravotnickému personálu se letos zvýší základní mzdy o pět procent. Platy vzrostly od 1. dubna s tím, že první tři měsíce bude nemocnice lékařům a zdravotním sestrám kompenzovat mimořádnými odměnami. Původně společnost předpokládala, že letošní zvýšení platů ji bude stát asi 70 milionů korun, nakonec, po upřesnění vstupních údajů, to bude téměř dvojnásobek. Podle vedoucího odboru zdravotnictví krajského úřadu Miroslava Gregora za to může hlavně vyrovnávání mzdové úrovně jednotlivých nemocnic, v nichž se platy výrazně lišily. I to se mělo vejít do pěti procent, dodržet se to však nepodařilo. „Odbory na to nepřistoupily a v podstatě se to sečetlo. Místo pěti procent je z toho něco přes sedm,“ řekl Gregor. Poukázal také na nutnost zvyšování mezd, aby zdravotnickým zařízením neodcházeli lékaři a sestry.

Nemocnice letos plánují, že z vlastních zdrojů investují zejména do pokračování obnovy přístrojů a budov a do informačních a komunikačních technologií 93 milionů korun. Stavební investice bude platit hejtmanství, které vlastní všechny nemovitosti. Například v nemocnici v Ústí nad Orlicí se bude rekonstruovat vstupní část budovy a provedou se vnitřní úpravy pavilonu interny a neurologie, v Litomyšli se bude upravovat pavilon interny, neurologie a pediatrie a do areálu se přestěhuje Léčebna dlouhodobě nemocných. Ve Svitavách je naplánována rekonstrukce vnitřních prostor polikliniky, řada projektů je i v Pardubicích, kde bude zásadní například přemístění dětské chirurgie do rekonstruovaných prostor.

Loňský kladný výsledek nemocnice udržely i zásluhou každoroční subvence od kraje. Zatím se stále neobejdou bez takzvaných vyrovnávacích plateb, kterými jim hejtmanství odpouští nájemné z budov a pojištění a přispívá na činnost protialkoholní záchytné stanice nebo pohotovosti, které zdravotní pojišťovny nehradí. V předchozích třech letech dosahovaly celkové vyrovnávací platby včetně mimořádných příspěvků 100 až 150 milionů korun, v letech 2011 a 2012 přesáhly dokonce 200 milionů korun. Letos kraj počítá s vyrovnávací platbou 107 milionů korun, mimořádné příspěvky by se nemocnicím stejně jako loni již neměly vyplácet.

Ohodnoťte tento článek!