Přejít na obsah

Nemocnice Pardubického kraje snížily odhad letošních ztrát

zpět
3.10.2014
peníze, stetoskop, kalkulačka, recept
zvětšitpeníze, stetoskop, kalkulačka, receptZdroj: Shutterstock

peníze, stetoskop, kalkulačka, recept | Zdroj: Shutterstock

 

Pět nemocnic vlastněných Pardubickým krajem snížilo odhad ztrát plánovaných na letošní rok. Místo celkových 44,1 milionu by měly dosáhnout 25,2 milionu korun, informoval ČTK mluvčí hejtmanství Jakub Rychtecký. Bez subvencí kraje by však výsledky byly výrazně horší.

Lepší hospodaření ovlivnily hlavně vyjednané kompenzace za nemocniční poplatky. „Nemocnice už dostaly peníze za prvních sedm měsíců, další budou průběžně následovat,“ řekl ČTK vedoucí odboru zdravotnictví Pardubického kraje Miroslav Gregor. Naopak nemocnicím uškodilo sjednocení odpisové metodiky všech pěti zařízení. Vlivem toho přišly účetně na odpisech asi o 12 milionů korun.

Na loňský rok nemocnice původně počítaly s celkovou ztrátou 126,6 milionu. Po uzavření účetnictví činila ztráta díky mimořádné platbě zdravotní pojišťovny jen zhruba tři miliony korun.

Nemocnice jsou celkově dlouhodobě ztrátové. Nad vodou je udržuje pouze finanční výpomoc hejtmanství, takzvané vyrovnávací poplatky. Jejich konstrukce je taková, že nemocnice vyčíslí, jakou částku potřebuje, hejtmanství od ní odečte formální nájemné za využívání nemovitostí v majetku kraje a pojistné, a zbytek zdravotnickým zařízením převede. V roce 2012 kraj poskytl zdravotnickým zařízením touto formou přes 215 milionů, vloni více než 145 milionů a letos zatím zhruba 100 milionů korun.

Pět nemocnic, které byly samostatnými akciovými společnostmi, zahájilo 1. července formální proces fúze. Na jeho konci bude jediný nový subjekt s názvem Nemocnice Pardubického kraje, který bude do obchodního rejstříku zapsán na přelomu roku. Povede jej dosavadní ředitel krajské nemocnice Tomáš Gottvald. Spojení má zajistit lepší hospodaření zdravotnických zařízení a odstranit hrozbu insolvence.

Během dvou let se také zvýší základní kapitál nemocnic celkově o 250 milionů korun, aby se eliminovaly kumulované ztráty z minulosti. V příštích letech by měla přinést značné úspory restrukturalizace zdravotní péče včetně koncentrace oborů do některých nemocnic, společné nákupy léků a zdravotnického materiálu, centralizace řízení, spojený informační systém a sdílené služby.


Komentovat článek: Nemocnice Pardubického kraje snížily odhad…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné