Nemocnice pod správou jihu Moravy skončily loni ztrátou 29 mil.Kč

Osm nemocnic pod správou Jihomoravského kraje loni skončilo ve ztrátě 29 milionů korun. Výsledek hejtman Michal Hašek (ČSSD) označil za dobrý vzhledem k tomu, že ještě v pololetí odhady počítaly se stomilionovou roční ztrátou.

Nejhůř podle něj loni hospodařila Nemocnice Břeclav. Důvody nyní budou s nemocničními manažery řešit úředníci z krajského ekonomického odboru a zdravotnického odboru, řekl dnes Hašek novinářům.

Podle Haška skončila jen samotná břeclavská nemocnice ztrátou 34 milionů korun. Ředitelka to vysvětlovala prý i tím, že v roce 2010 poskytla údajně Všeobecná zdravotní pojišťovna nemocnici špatně vypočítané zálohy. Břeclavská nemocnice kvůli tomu podle hejtmana v loňském účetnictví musela vytvořit takzvanou dohadnou položku ve výši 20 milionů korun.

„Kdybychom si odmysleli těch 20 milionů korun, všechny nemocnice by hospodařily s minus devíti miliony korun, to považuji za malý zázrak,“ řekl. I minusových 29 milionů korun však podle něj představuje méně než procento obratu. Krajské nemocnice ročně hospodaří s 3,9 miliardy korun.

Nemocnicím se podle Haška zároveň v posledních letech daří snižovat kumulovanou ztrátu. Zatímco v roce 2008 činila 189 milionů korun, loni 135 milionů korun.

Ztrátu nemocnic kraj nedorovnává, zdůraznil hejtman. Podle něj se jedná o účetní záležitost. Čísla však svědčí o ekonomické kondici zařízení.

Ohodnoťte tento článek!