Nemocnice podezírají zdravotní pojišťovny z kartelu

Rada Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) schválila podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pro podezření z kartelové dohody zdravotních pojišťoven. Potvrdil to vedoucí sekretariátu asociace Stanislav Fiala…

PRAHA –

Za následnou péči měly pojišťovny nemocnicím platit v prvním pololetí tohoto roku podle vyhlášky ministerstva zdravotnictví o třináct procent více než loni. Úhrady ale nezvýšily a platí stejně jako minulý rok, uvedl Fiala.

Asociace letos na problém již několikrát upozornila ministerstvo zdravotnictví. Zdravotním pojišťovnám uložilo zajistit nápravu do 31. května, ale nic se

nestalo. Podle odhadu AČMN dluží pojišťovny nemocnicím za první pololetí tohoto roku 700 milionů korun.

Ministerstvo zdravotnictví svou žádost vůči pojišťovnám na respektování vyhlášky minulý týden zopakovalo. „Nechci sahat k poslednímu kroku, což je nucená správa. Moc možností mi však nezbývá,“ řekla deníku Euro ministryně Milada Emmerová (ČSSD).

Podle výkonného ředitele Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka „jde o mediální hru“. Platby pojišťoven jsou zatím zálohové. „Postupujeme podle smluv,“ tvrdí podle Eura Gajdáček.

Podle informací ČTK asociace upozornila ministryni na nezaplacenou péči a připomněla jí odpovědnost „za dodržování předpisu vlastního ministerstva“. Nemocnice požádaly o pomoc nejen Emmerovou, ale chtějí se obrátit i na premiéra Jiřího Paroubka.

Jana Popovičová z kanceláře AČMN ČTK řekla, že asociace na úterý svolávají do Nemocnice Na Homolce setkání všech zařízení následné péče, psychiatrických zařízení a rehabilitačních ústavů.

Zúčastní se ho i zástupci Asociace nemocnic, Sdružení soukromých nemocnic a Asociace hospiců. Domluví se zde na textu dopisu pro oba politiky.

ČTK

Nemocnice podezírají zdravotní pojišťovny z kartelu
Ohodnoťte tento článek!