Nemocnice: Pojišťovny platí málo, hrozí dluhy

Další narůstání dluhů hrozí nemocnicím v Olomouckém kraji, pokud jim pojišťovny nezačnou vyplácet zálohy ve výši, jakou stanovila vyhláška ministerstva zdravotnictví. Tato zařízení totiž musela od ledna podle nařízení vlády navýšit základní mzdy, a už nyní tato skutečnost zhoršuje jejich platební schopnost…

Olomoucký kraj – Některé nemocnice by záhy musely snížit stavy zaměstnanců nebo jim sáhnout na odměny.

Pojišťovny měly podle vyhlášky od letošního roku začít nemocnicím vyplácet zálohy ve výši 103 procent loňských plateb.

„Zatím ale dostáváme především od Všeobecné zdravotní pojišťovny ( VZP), ale i některých jiných, pouze sto procent. Pokud by se tahle situace do dvou měsíců nezměnila, byl by to problém. Nemůžeme jít do dluhů,“ podotkl ředitel nemocnice ve Šternberku Vítězslav Vavroušek.

Nařízení vlády totiž zdravotnickým zařízením uložilo od nového roku zvednout základní mzdy zaměstnanců o sedm procent. V tomto čísle je zahrnuta inflace a také jsou v něm rozpuštěny 13. a 14. platy.

„Museli bychom jim ubrat peníze v jiných složkách mezd, což by bylo postavené na hlavu, a zatím jsme to nikdy neudělali,“ sdělil ředitel. Propouštění ale už podle něj není možné. “ Ohrožovali bychom funkčnost nemocnice,“ řekl.

V podobné situaci je i zdravotnické zařízení v Přerově. „Zatím od VZP jako od jediné nemáme návrh smlouvy. Očekáváme, že nám prostředky podle vyhlášky doplatí. Jinak bychom se dostávali do propadu,“ uvedl ředitel nemocnice Zdeněk Horák.

O desítky zaměstnanců už podle jeho slov zařízení snížilo stavy před dvěma lety. “ Jsme do toho tlačeni, ale můžeme propouštět už maximálně jednotlivce. Rezervy v tomhle směru nejsou velké,“ konstatoval.

Problém dopadá i na Fakultní nemocnici Olomouc. „Zhoršuje se tak naše platební schopnost a závazky po lhůtě splatnosti jsou vyšší, než bychom si přáli,“ prohlásil ředitel FNO Jaroslav Vomáčka. Zařízení ale podle něj nechce ubírat zaměstnancům peníze například z osobního ohodnocení.

„Je to součást vyjednávání o kolektivní smlouvě. Budeme se snažit základní platy zvýšit, aniž bychom ubírali z nadtarifních složek mzdy. S redukcí zaměstnanosti je to také obtížné. Vyhlásili jsme alespoň stop stav na přijímání nových pracovníků,“ dodal Vomáčka.

Egon Havrlant, Olomoucký den

Ohodnoťte tento článek!