Přejít na obsah

Nemocnice: polovina lékařů chce dát výpověď

zpět
3.11.2010
podpis, pero, smlouva, dohoda
zvětšitpodpis, pero, smlouva, dohodaZdroj: www.thedailygreen.com

podpis, pero, smlouva, dohoda | Zdroj: www.thedailygreen.com

 

Devětačtyřicet lékařů prostějovské nemocnice podepsalo výzvu Děkujeme, odcházíme. Může se tedy stát, že prvního března příštího roku bude v tomto zdravotnickém zařízení chybět přibližně polovina vysokoškolsky vzdělaných odborníků.

„Největší podporu máme tam, kde je nejvíce služeb a tedy i přesčasů. Týká se to zejména ambulantní medicíny, operačního oddělení, anesteziologie, interny,“ vypočítal Petr Konečný, předseda prostějovského Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů, který archy s podpisy sbírá a posílá do Prahy.

K výzvě se připojili všichni lékaři z gynekologického oddělení, téměř všichni na ARO a dvě třetiny chirurgů. Své protesty zdůvodňují lékaři především nízkými platy.

Nastupující lékař dostává přibližně osmnáct tisíc korun hrubého. Ty představují jeho jediný příjem, protože jako nováček nemůže samostatně sloužit. Po několika letech a atestacích, za které ovšem musí zaplatit, se jeho čistý příjem může zvednout až na pětadvacet tisíc. Za tuto sumu ovšem musí obvykle odpracovat přes dvě stě hodin měsíčně.

„Já sám jsem v posledním měsíčním výkazu měl 204 hodin. To je o jeden pracovní týden navíc,“ řekl Konečný.

V prostějovské nemocnici si lékaři po čtyřiadvacetihodinové službě vybírají volno.

„Jenže pak v další službě daný člověk chybí. Nechat ale lékaře po takovém záběru ještě dál pracovat je nebezpečné,“ uvedl Konečný. Jeho názor potvrzují i odborníci, kteří stupeň pozornosti a rozhodovacích schopností člověka po čtyřiadvacetihodinové zátěži srovnávají se stavem, kdy má v krvi přes jedno promile alkoholu. V takovém stavu je například řízení auta už trestným činem. Lékařů je stále méně a ti zbývající musí výpadek nahradit.

Staří praktici už buď odešli do privátní sféry, nebo do důchodu. Absolventi lékařských fakult často ani do zaměstnání v České republice nenastoupí. V zahraničí se totiž jejich nástupní plat pohybuje kolem dvou tisíc euro, což představuje asi padesát tisíc korun. Pro mladého člověka, který plánuje založení rodiny, je pak volba jasná.

Aktivitu mladých lékařů podporuje i privátní otorinolaryngolog Bohuslav Machaň.

„Jako předseda okresního sdružení České lékařské komory ani nemohu jinak. Situace ve zdravotnictví opravdu hrozí katastrofou a potřebuje nápravu,“ konstatoval Machaň.

Podle něj nejde jen o zvýšení platu, ale také o zlepšení neúnosných pracovních podmínek a o nápravu stavu celoživotního vzdělávání lékařů, které se minulým ministrům podařilo téměř zlikvidovat.

„Pokud žádná z vlád nebyla ochotna slyšet rozumné argumenty, musí nastoupit protest. A toto považuji za jeho nejčistší formu. Politici mají dost času na to, aby konečně začali jednat,“ prohlásil Machaň. Dodal, že k protestu by se měli připojit i soukromí lékaři už kvůli dalšímu z požadavků, který se týká nápravy úhrad ze zdravotních pojišťoven.

„Podle ústavy má každý právo na lékařskou péči. Regulace a omezení této péče jde tedy proti této ústavě. A její poskytovatelé jsou pak za tuto péči i pokutováni, a to často velmi citelně,“ řekl předseda sdružení lékařské komory.

Může se totiž stát, že předepsaný objem péče vyčerpá lékař už před závěrem roku. Vedení nemocnice v Prostějově celou situaci kolem výzvy „Děkujeme, odcházíme“ nebere na lehkou váhu, ale nemůže prakticky nic dělat.

„Jako problematickou vidíme tu skutečnost, že realizací hrozeb obsažených ve výzvě budou postiženi zejména čeští pacienti a také vlastní zdravotnická zařízení, která ale nemají možnost situaci ovlivnit. Systémové změny nebo úpravy parametrů jsou odpovědností centrálních orgánů, nikoli nemocnic,“ tvrdí Hana Szotkowská, tisková mluvčí holdingu AGEL, pod který prostějovská nemocnice spadá. Společnost se podle ní snaží pro lékaře dělat maximum.

„Máme nastavenou vyšší úroveň nástupních platů lékařů, než je tomu v okolních nemocnicích.V našich nemocnicích je nemyslitelná praxe, kdy jsou mladí lékaři zaměstnáni na krácený úvazek, ale vyžadována je práce na úvazek plný. Od nového roku měníme způsob úhrad za pohotovostní služby takovým způsobem, který přinese mladým lékařům zlepšení,“ prohlásila mluvčí.

Velmi těžký bude pro Agel příští rok, protože zdravotní pojišťovny ohlásily snížení úhrad o dvě procenta. „Přesto neuvažujeme o snižování platů. Plníme dohody uzavřené v kolektivní smlouvě, v níž je garantován růst mezd i v příštím roce,“ ubezpečila Szotkowská.


Autoři

Pavel Moš, Regionální deník

Komentovat článek: Nemocnice: polovina lékařů chce dát výpověď

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Nemocnice: polovina lékařů chce dát výpověď

Komentáře

další 2 komentáře
Budo Sotkovska  | 4. 11. 2010 09:00

ty chodis do prace za 14000 cisteho? Se konecne zobud. Agelaci taky koncite , smradi

montevideo agel  | 3. 11. 2010 13:58

Vivat dr Konečný !

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné