Nemocnice potřebují lékaře i sestry, čerstvé absolventky škol nestačí

S trvalým nedostatkem zdravotních sester se v současné době potýkají prakticky všechna zdravotnická zařízení v republice, Karlovarsko nevyjímaje. V tomto regionu navíc hraje roli konkurence lázeňských zařízení, která sestrám nabízejí za srovnatelnou mzdu minimálně zajímavější pracovní podmínky… „Zatímco vloni se o práci u nás ucházelo celkem devadesát lékařů z celé republiky i ze Slovenska, letos to bylo pouze 26 uchazečů, z toho sedm ze Slovenska. Komplikací bývá…

Ostrov/K. Vary – S trvalým nedostatkem zdravotních sester se v současné době potýkají prakticky všechna zdravotnická zařízení v republice, Karlovarsko nevyjímaje. V tomto regionu navíc hraje roli konkurence lázeňských zařízení, která sestrám nabízejí za srovnatelnou mzdu minimálně zajímavější pracovní podmínky.

Hned od září letošního roku k nám nastupují čerstvé absolventky Střední zdravotnické školy v Karlových Varech, se kterou máme dlouholeté kontakty a spolupráci,“ říká ředitel Nemocnice Ostrov ing. Jiří Tichý a pokračuje:

„Bohužel, stačit to nebude. Budeme muset hledat sestry i jinde – naštěstí mají zájem již několik let sestřičky ze Slovenska, se kterými máme dobré zkušenosti.“

Celkem pět zdravotních sester chybí také v karlovarské krajské nemocnici, na místa dvou z nich nastoupí s největší pravděpodobností také uchazečky ze Slovenska.

„Podle názoru hlavní sestry naší nemocnice Vladimíry Holubové je na tom karlovarská nemocnice ve srovnání s vývojem v celé republice i tak velmi dobře. A naštěstí se ve stále větší míře začínají na svá místa vracet sestry z mateřské dovolené,“ informuje tisková mluvčí nemocnice Zdeňka Marková.

Bez problémů nejsou nemocnice, ani pokud jde o lékaře. V Karlových Varech například obdrželi letos podstatně méně žádostí o místa než v předchozích letech.

„Zatímco vloni se o práci u nás ucházelo celkem devadesát lékařů z celé republiky i ze Slovenska, letos to bylo pouze 26 uchazečů, z toho sedm ze Slovenska. Komplikací bývá i skutečnost, že přihlášení lékaři mají zájem o vyhraněný obor, ve kterém jim zrovna nemůžeme volné místo nabídnout,“ doplňuje Zdeňka Marková. Nemocnice se nakonec musela dohodnout i s uchazečkami ze Slovenska, když se předtím obrátila na všechny lékařské fakulty v Čechách a na úřady práce v Praze, Brně a Plzni.

SILVIE RISOVÁ, Plzeňský deník, 28.7.2001

Ohodnoťte tento článek!